Danas hodajte kao pingvini, jedino to može da vas sačuva od lomova: Ledena kiša pravi probleme i dalje, ortopedi ne znaju gde će pre
Veoma je bitno da ako neko padne i povredi se, odmah treba pozvati hitnu pomoć, kako bi što pre takva osoba stigla do bolnice radi saniranja povrede
Ledena kiša biće vrhunac ovog hladnog talasa, koji je okovao Srbiju. Meteorolozi najavljuju da će padati danas i u subotu, a da će ulice i trotoari biti zaleđeni. Zbog toga je potrebno da se svi paze, bez obzira da li se radi o mlađima ili starijima osobama, jer klizavo će biti svuda.
Zato je Republički hidrometeorološki zavod i za petak najavio da će crveni meteoalarm biti na snazi. Najavljena ledena kiša izazvaće zamrzavanje snega, što znači da će hodanje na ulicama biti vrlo otežano, čak i nemoguće.
Današnja vremenska prognoza (2. mart 2018): Toplije, ali nas očekuje ledena kiša
Najavljena ledena kiša, padaće, prema prognozi u jutarnjim satima.
Svake zime na hiljade ljudi završi u hitnoj pomoći zbog posledica pada. Ortopedi i hirurzi ne znaju kud će pre od silnih preloma ruku, nogu, kukova, vrata ili leđa, potresa mozga, posekotina, a nažalost bude i tragičnijih ishoda. Da do ovoga ne bi došlo, oprez se svima savetuje.
Ortoped, dr Slaviša Zagorac iz Urgentnog centra kaže da svako može da izgubi ravnotežu. Deca i stariji sugrađani najviše su podložni padovima. Kod starijih osoba najčešće su povrede kuka i lakta, a kod mlađih i dece uganuća i istegnuća kolena, skočnog zgloba i ramena.
- Veoma je bitno da ako neko padne i povredi se, odmah treba pozvati hitnu pomoć, kako bi što pre takva osoba stigla do bolnice radi saniranja povrede - upozorava dr Zagorac.
Kaže da je saplitanje na ledu posebno opasno za osobe starije od 50 godina, jer u tim godinama kosti postaju krhkije i osetljivije na lomove. Trudnice takođe danas ne bi trebalo da izlaze iz kuća ukoliko to nije neophodno.
Hodajte kao pingvini
- Potrebno je izbegavati pešački prelazi ili takozvane "zebre", jer farba koja se koristi za njih veoma je klizava. Opasni su i oni glatki poklopci za šahte koji se nalaze na trotoarima. Najbolje bi bilo da se hoda polako, sitnim koracima, nogu pred nogu ili kao pingvini, jer se na taj način ravnoteža održava na obe noge. Poželjno je da se ruke ne drže u džepovima već da budu slobodne, jer mogu biti od pomoći prilikom pada, ali i da bi se održao balans - objašnjava dr Zagorac.
Najbolje je kretati se blago nagnuto ka napred, na podlogu spuštati celo stopalo odjednom, nikako prvo petu, pa prste. Kad se izlazi iz automobila ili autobusa, treba se pridržavati za vrata. Sutra bi bilo najbolje izbegavati prečice i hodati po očišćenim stazama.
Takođe je poželjno ubući neklizajuću obuću, sa kramponima, toplu iznutra, a nepromočivu spolja. Cipela ili čizma treba da bude komotna, ali i da pravilno stegne članak na nozi, kako bi se sprečilo iščašenje zgloba.
Poseban oprez savetuje se za vozače automobila. Ledena kiša neminovno će zalediti ulice, pa za učesnike u saobraćaju postoji posebno apel za dodatanu koncentraciju tokom vožnje.
Za početak, postoji jedan trik, koji već godinama kruži internetom, kako odlediti stakla na automobilu. Dakle, u bocu s raspršivačem sipati dve trećine alkohola, jednu trećinu vode i dodati malo deterdženta za pranje sudova. Promešati sve sastojke i poprskati smrznutu staklenu površinu. Videćete da led nestaje pred vašim očima.
Kod vožnje po ledu, ono što je najbitniji savet za sve vozače jeste situacija ukoliko auto krene da proklizava na jednu stranu. Tada je potrebno udariti kontru, odnosno naglo okrenuti volan na suprotnu stranu. Na taj način auto ćete ispraviti u željen pravac.
Druga rizična situacija je pre ulasku u krivinu. Tada treba usporite, a u krivini se ne koči. Kočenje u krivini neće zaustiviti kola. Naprotiv, auto će proklizati. Na izlasku iz krivine, polako dodajti gas i nastaviti vožnju.
(Telegraf.rs/Blic)