Najslađe selo u Srbiji konačno ide pod zaštitu Uneska: Od prvog po poslednjeg stanovnika svi se bave jednim zanatom

Ko god prođe ovim selom ne može, a da ne zastane

Ministarstvo kulture pokrenulo je postupak da se grnčarski zanat iz Zlakuse, u kojoj se glineno posuđe vekovima proizvodi na jedinstven način, nađe na listi nematerijalnog kulturng nasleđa Uneska.

Mešavina kamena i gline, uz stolećima sticano i od predaka nasleđeno iskustvo, u Zlakusi, selu nadomak Užica, odvajkada, dobijaju novu, upotrebnu vrednost.

VLADIMIR I SANJA NAPUSTILI GRAD I KUPILI KOZE: Sada na selu žive KAO BOGOVI, a o njima priča cela Srbija! (FOTO) (VIDEO)

Zaštitni znak sela i četiri veka duge grnčarske tradicije je njegovo veličanstvo zemljani lonac, izrađen u jedinstvenoj tehnici i po recepturi koja se samo ovde primenjuje.

Do pokretanja Međunarodne kolonije umetničke keramike u Zlakusi, sredinom devedesetih godina prošlog veka grnčarski zanat je bio pred nestajanjem.

Osnovna ideja bila je da dođu umetnici koji će, na osnovu zanatske veštine i autentičnosti, praviti skulpture.

Spoj tradicije i umetnosti, za gotovo dve i po decenije postojanja, radovima 330 umetnika iz 33 zemlje, udahnuo je novi život selu i podstakao posustale zlakuške grnčare.

Danas je u Zlakusi više od trideset majstora, a uz obrazovni program užičke Umetničke škole autentični grnčarski zanat u Zlakusi, baš kao nekada, uspešno "živi" i čeka zvaničnu potvrdu, svetske kulturne baštine.

(Telegraf.rs/RTS)