Srbi se hvataju za glave u neverici: Šakali i lisice ulaze u sela i gradove, zbog jedne stavke u zakonu lovci nemoćni
Kada su šakali u pitanju, njih ima u niškom kraju sve do Jastrepca
Zakon o divljači i lovstvu donet 2010. godine, koji je lisicu i šakala svrstao u krupnu divljač, doveo je do toga da se ove životinje viđene na periferiji gradova, ali i u njihovim centrima.
Brojnost ovih predatora je u ekspanziji, lisice se oralno vakcinišu od besnila, a šakali nezadrživo šire jer nemaju prirodnih neprijatelja, osim vukova, dok se divlji zečevi sve ređe viđaju.
Lovci tvrde da su im "ruke vezane", a u prilog tome govori podatak da je načelnica Šumadijskog upravnog okruga zvala lovce u Kragujevcu zbog lisice koja se šetala oko jedne srednje škole, neznajući da grad ne može ništa da učini.
- Lovci ne mogu da pucaju na divljač na području naselja, već samo na udaljenosti od oko 200 metara od prvih kuća - rekao je za Politiku Dragan Šormaz, predsednik Lovačkog saveza Srbije, dodajući da je kod nas nekadašnje Dulićevo ministarstvo zabranilo klopkarenje, što je u EU dozvoljeno upravo zbog ovakvih situacija, kada na lukavu zverku ne može da se puca, jer može da dođe do rikošeta od betona, ograde, zida i da neko strada.
On dodaje da sada postoje sofisticirane zamke koje hvataju divljač neozleđenu i daju lovcu mogućnost da je oslobodi.
Kada su šakali u pitanju, njih ima u niškom kraju sve do Jastrepca.
Lovci valjevskog kraja žale se na kunu, malu, ali opasnu štetočinu, koja je takođe u velikoj ekspanziji i nastanjuje napuštene kuće i štale.
U selima uz Moravu, između Smedereva i Velike Plane mogu se videti 50 primeraka divlje svinje koje su preplivale Moravu od strane Požarevca.
Takođe, u Srbiji ima i vukova, oko 1.300 jedinki, ali je njihov fond pod kontrolom.
(Telegraf.rs)