Tragedije na gradilištima svakodnevne, smrti sve češće: Ko je odgovoran, i šta se desi kada dođe do najcrnjeg?

Osiguranje radnika je zakonska obaveza, prema Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu

Povodom sve češćih nezgoda na gradilištima, a u kojima radnici neretko gube živote ili završe sa teškim povredama, poput nesreće koja se dogodila u Zemunu u petak, kad je zaposleni dobio prelom lobanje, ili samo nekoliko meseci ranije, kada je na mestu poginuo radnik koji je pao sa klizave skele na gradilištu na Zvezdari, kontaktirali smo osiguravajuća društvakako bismo utvrdili da li firme koje se bave izvođenjem radova, poštuju zakon, i uplaćuju obavezno osiguranje u slučaju nesrećne ili nezgode.

Radnik pao na gradilištu u Zemunu: Prebačen na reanimaciju sa ozbiljnom povredom glave

- Građevinske firme pored ostalih kompanija, takođe uplaćuju osiguranje za svoje radnike. Reč je o kolektivnom osiguranju zaposlenih od nesrećnog slučaja ili nezgode. Osiguranje radnika je zakonska obaveza, prema Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu, član 53 - započinju razgovor za Telegraf.rs, iz jedne osiguravajuće kuće.

Radnici, kojima firme uplate ovakav vid zaštite, budu osigurani ne samo na poslu, već i kod kuće.

- Na ovaj način građevinske firme osiguravaju svoje zaposlene od smrti usled nesrećnog slučaja, invaliditeta ili trajnog gubitka radne sposobnosti, prolazne nesposobnosti za rad koja nastaje usled nezgode, i za koju radnici dobijaju dnevnu naknadu i narušavanja zdravlja koje zahteva lekarsku pomoć. Uz polisu kolektivnog osiguranja zaposlenih, radnici su osigurani i na poslu i kod kuće, 24 časa dnevno, svuda i na svakom mestu - napominju iz osiguranja.

SMRTNI SLUČAJ NOSIOCA OSIGURANJA

Osiguranje koje firme uplate, mogu da koriste i članovi porodice, u slučaju tragičnog ishoda.

- Kolektivno osiguranje je vid finansijske zaštite zaposlenih, jer se njima direktno isplaćuje naknada iz osiguranja, kada se dogodi nesrećni slučaj. U slučaju smrti osiguranog radnika, naknada se isplaćuje korisnicima osiguranja, odnosno članovima porodice - kažu iz osiguravajućeg društva.

Prema podacima kojima raspolažu kompanije koje se bave osiguranjem, izvodi se zaključak da su radnici širom Srbije, podjednako zaštićeni novca što se tiče.

- Na osnovu naše evidencije ne možemo da izvedemo zaključak u kojim gradovima i sredinama firme vode više računa o radnicima. Najveći broj kompanija registrovan je u najvećim gradovima, i prirodno je da iz tih sredina dolazi najviše zahteva za osiguranje radnika. Veoma je važno naglasiti da ukoliko su na primer građevinskih radnici angažovani u nekom manjem mestu ili sredini u kojoj nije sedište firme, oni su osigurani. Osiguranje nije povezano sa mestom izvođenja radova - ističu iz ove kuće.

Posebno treba naglasiti da osiguranje ne uplaćuju samo velike građevinske firme.

- O svojim radnicima brinu i male građevinske firme, tako da i one uplaćuju novac za kolektivno osiguranje u slučaju nesreće ili nezgodne - objašnjavaju iz ovog društva.

PREMIJA OSIGURANJA ZAVISI OD RIZIKA POSLA

- Na ugovaranje usluga osiguranja veoma utiče posao kojim se zaposleni bave. Rizičniji posao nosi veću premiju osiguranja, to jest potrebno je platiti više kako bi se ugovorilo osiguranje. Svakako je premija osiguranja niža osiguranje službenika banke u poređenju sa osiguranjem zaposlenog u građevinskoj firmi, koji je angažovan na građevinskim radovima - zaključuju za Telegraf.rs, iz osiguravajuće kuće.

(Telegraf.rs)