Lepe vesti iz plodnog Banata: Zbog Miholjskog leta, uspešna setva pšenice (FOTO)
Što se tiče tople i sušne godine koja je mnogim ratarima smanjila prinose od 30 do 50 odsto, Zoran kaže da se ne može požaliti na lošu godinu
Setva pšenice na teritoriji Kikinde i Novog Kneževca uspešno je okončana zahvaljujući toplom miholjskom leto koje je išlo na ruku poljoprivrednicima. Hlebno zrno zasejano je ove godine na 22.000 hektara, od toga u Kikindi je čak 19.000 hektara pod ovom ratarskom kulturom-saopšteno je iz Poljoprivredne stručne službe u Kikindi.
Završena žetva kukuruza u Banatu: Rod prepolovljen, a cena ista. Poljoprivrednici strepe (FOTO)
- Vreme nas je poslužilo,tako da je setva okončana u optimalnom roku. Pšenici koja je posejana u prvim rokovima i koja je već nikla, pogoduje kiša koja je padala na oko 20 litara po kvadratnom metru, dok pšenici koja je posejana u zadnjim nedeljama svakako da će prijati vlaga pri nicanju - naglasio je Aleksandar Pap, savetodavac u Poljoprivrednoj stručnoj službi.
Pšenicu je na oko 60 hektara posejao i mladi poljoprivrednik Zoran Divljak, on ističe, da je vreme pogodovalo ratarima, te i da su uspeli u optimalnom roku da završe poljoprivredne radove. Što se tiče tople i sušne godine koja je mnogim ratarima smanjila prinose od 30 do 50 odsto, Zoran kaže da se ne može požaliti na lošu godinu:
- Kako je sve krenulo na početku sezone, mislili smo da ćemo ostati bez prinosa. Međutim godina je za nas bila dobra. Kukuruza smo imali oko četiri tone po jutru , a suncokreta oko 1,8 tona, to je neki prosek. Godina je bila vrlo teška , sa ekstremno visokom temperaturama kakve ne pamtimo. Nedostatak padavina ugrozilo je sve ratarske kulture, najviše je stradao kukuruz. Nadamo se dobroj poljoprivrednoj godini, a ako je suditi po uspešnoj setvi pšenici i blagoj temperature u tom period, očekujemo da ćemo imati rodnu godinu - kaže Zoran.
U strahu da im se loša godina ne ponovi, mnogi poljoprivrednici se pribojavaju, pa će naredne godine suncokreta i kukuruza biti manje posejano. Trenutno je oko 1.200 jutara pod ozimim ječmom, dok za uljanom repicom vlada sve veće interesovanje, kako zbog jednostavnog uzgoja, tako i zbog dobre otkupne cene.Ove godine za razliku od prethodne posejano je oko 700 hektara, što je više za 300 hektara u odnosu na prošlogodišnju setvu.
(Dragana Ivanić)