Neverovatna priča Srbina iz Amerike: Otac mu je Srbin, nikada nije živeo ovde, a sada želi srpsko državljanstvo. Da li ima pravo na to?

Jedan Amerikanac, želi da ima srpsko državljanstvo. Ima 31 godinu, nikada nije živeo u Srbiji, niti je rođen u Srbiji, a jedina spona sa našom zemljom, mu je otac, koji je srpski državljanin

Na društvenoj mreži Redit, mladić srpskog porekla (31), kome je otac Srbin, a majka Amerikanka, pitao se da li ima pravo na dvojno državljanstvo.

Za godinu dana 3 hiljade Srba odreklo se državljanstva: Svi su imali jak razlog za to

Budući da mu je otac rođen u Srbiji, pitao je korisnike za mišljenje, odnosno da li ima pravo na naše državljanstvo.

Njegova priča izgleda ovako:

"Moji baba i deda, oboje su Srbi, emigrirali su sa svoja tri sina u Ameriku, kada je moj otac imao sedam godina. To je bilo pre neki 50-60 godina.

Moj otac se oženio Amerikankom, sa kojom ima dva sina. Mene i starijeg brata. Ostavio nas je kada je on imao 3 godine, a ja samo jednu. Nikada ga nisam video, ali sam bio na njegovoj sahrani pre 9 godina. Tada sam sreo dedu, ali on nije govorio engleski.

Ja imam 31 godinu, mislim da je moj deda i dalje živ, ima otprilike 98 godina.

Ono što me zanima, da li imam pravo i na srpsko državljanstvo, budući da je moj otac Srbin. Ukoliko dobijem papire koji dokazuju ovo, da li mogu da dobijem dvojno državljanstvo (srpsko i američko)?", pitao se on.

Korisnici Redita su mu odgovarali da verovatno ima pravo na to, ali da je najbolje da kontaktira srpsku ambasadu u SAD, neki su ga upitali zašto sada želi srpsko državljanstvo, dok su se treći našalili, pa su rekli da je verovatno čuo za jeftine bordele za pse u Srbiji.

KAKO SE STIČE PRAVO NA SRPSKO DRŽAVLJANSTVO? 

Da bi dete koje je rođeno u inostranstvu poreklom steklo državljanstvo potrebno je da ga roditelj koji je državljanin Republike Srbije, prijavi kod nadležnog diplomatskog ili konzularnog predstavništva kao državljanina Republike Srbije i podnese zahtev za upis u evidenciju državljana nadležnom organu u Republici Srbiji do navršene 18. godine života deteta. Ako je dete starije od 14. godina potrebna je i njegova saglasnost.

Dete rođeno u inostranstvu, čiji je jedan od roditelja u trenutku njegovog rođenja državljanin Republike Srbije, stiče poreklom državljanstvo Republike Srbije, ako bi ostalo bez državljanstva čak i ako nisu ispunjeni prethodno pomenuti uslovi ( tj. ako roditelj ne prijavi dete i ne podnese zahtev do navršene 18. godine života deteta).

Lice starije od 18 godina života rođeno u inostranstvu čiji je jedan od roditelja u trenutku njegovog rođenja bio državljanin Republike Srbije, a drugi strani državljanin stiče poreklom državljanstvo Republike Srbije ako do navršene 23. godine života podnese zahtev za upis u evidenciju državljana nadležnom organu u Republici Srbiji.

Pitanja državljanstva regulisana su Zakonom o državljanstvu Republike Srbije i Zakonom o izmenama Zakona o državljanstvu Republike Srbije.

U datom slučaju, Amerikanac nema pravo na srpsko državljanstvo, jer mu je otac Srbin (koji više nije živ), a majka Amerikanka. Takođe nije predao zahtev nadležnim organima, do navršene 23. godine života, niti je rođen u Srbiji.

(Telegraf.rs)