Ipak nećete biti kažnjeni ako kažete borkinja umesto borac?
Ovde je u fokusu priča o prevenciji nasilja, boljem položaju žena i njihovoj većoj vidljivosti u društvu
Nacrt Zakona o rodnoj ravnopravnosti čije se odredbe odnose na rodno osetljiv jezik ne propisuje nikakve milionske kazne za pogrešnu upotrebu jezika, a konstruisanje takvih priča u javnosti predstavlja još jedan pokušaj otpora njegovom usvajanju, rekla je potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.
Ako slučajno kažete borac umesto borkinja, čeka vas kazna od 1,5 miliona dinara!
Ona je objasnila da je suština odredbe o rodno osetljivom jeziku, zbog koje je najavljeno menjanje nastavnog plana i udžbenika što je izazvalo polemike u javnosti, da se u školama skrene pažnja na rodnu ravnopravnost, odnose između dečaka i devojčica i prevenciju nasilja u društvu.
- Ovaj zakon je najmanje priča o rodno senzibilnom jeziku, a u fokusu je priča o prevenciji nasilja, boljem položaju žena i njihovoj većoj vidljivosti u društvu -istakla je Mihajlović.
Potpredsednica vlade smatra da je dobra prilika da se kroz Nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti započne i debata o srpskom jeziku koje, kako je rekla, nije bilo više od dve decenije.
- Ali, to nije razlog da slušamo priče da će neko izgubiti posao ili biti kažnjen sa milion dinara ako ne upotrebi termin "borkinja", a kaže ''borac'''. To nije tačno i namerno se konstruiše kako Zakon ne bi bio usvojen - rekla je Mihajlović.
Ona je izrazila nadu da će se pomenuti Zakon koji je, kako je naglasila, strateški važan za Srbiju, uskoro naći na sednici vlade.
- Niko me ne može ubediti da su naši susedi spremniji da imaju moderan zakon o rodnoj ravnopravnosti i rodno senzitivan jezik poput Bosne i Hercegovine. I Srbija je spremna, ali mi se čini da određeni organi ne shvataju da idemo napred i da nemamo vremena za čekanje - rekla je potpredsednica Vlade.
(Telegraf.rs / Tanjug)