Beogradski bezbednosni forum: Ako možemo da prodajemo gaće na internetu, možemo i "ne-nasilje"
Pristup religiji i bezbednosti zasniva se na edukaciji
Religija i bezbednost su, naizgled, nepovezani, međutim, sudeći po mišljenju učesnika jednog od panela Beogradskog bezbednosnog foruma, može se i te kako uspostaviti uzročno - posledična veza. Stalni naučni istraživač u Nemačkom Maršalovom fondu SAD, Adnan Kifajat, navodi da je uzrok radikalizacije mladih muslimana milenijalaca problem neuspeha moderne komunikacije, i neuspeha da se u etar plasiraju prave informacije.
Prema njegovim rečima, lošem narativu najbolje je se suprotstaviti dobrim pričama, onim koje ne dobijaju dovoljno medijskog prostora, kao što su neverovatni uspesi muslimanskih lidera u svojim zajednicama - kojih ima mnogo, kako on tvrdi.
- U današnje vreme, kada možemo da prodajemo i gaće na internetu, onda definitivno možemo da prodamo "ne-nasilje". Sve je do komunikacije - rekao je Kifajat.
Izvršni direktor Albanskog medijskog instituta Remzi Lani počeo je svoje izlaganje zanimljivom pričom da mu je otac bio ateista, majka muslimanka, žena hrišćanka, a ćerka katolkinja, želeći time da ukaže na pluralizam religija u Albaniji.
- Mi smo Albanci, jer pričamo istim jezikom, ne zbog religije - kaže Lani.
Njegov pristup religiji i bezbednosti zasniva se na edukaciji.
- Bezbednosni pristup prema religijama nije dovoljan, potreban je i ekonomski i obrazovni pristup. I dalje smo siromašna država i potreban je demokratski pristup - rekao je Lani.
Lani naglašava da je religija jedan od potpornih stubova albanskog društva, a da je religiozni ekstremizam on što utiče na demokratiju.
- Verska koegzistencija je jedan od stubova našeg postojanja, ako se ravnoteža poremeti, mi ne možemo da preživimo - smatra Lani.
Prema njegovim rečima, albanski mediji imaju dva pristupa prema religiji.
Mejnstrim mediji uglavnom se ne bavi takvom tematikom, dok su onlajn mediji prepuni govora mržnje, lažnih vesti o religiji i često predstavljaju glavnu stanicu za regrutovanje džihadista, kojih je iz Albanije u Sirijiu otišlo 114 prema njegovim podacima,
Asistent profesora na katedri političkih nauka Kjunh Hi Univerziteta u Seulu, Hjun Džin Čoi, osvrnuo se na eksploatacije religijskih grupa u nedemokratskim društvima, gde diktatori koriste pripadnike suparničkih religijskih tabora da osvoje političke poene.
Religijska mržnja i nasilje koje podstiču sekularni lideri kako bi osvojili još više političke moći dešava se u Mjanmaru, Eritreji, Iraku, Siriji i u tzv. Islamskoj državi, za koju je naglasio da nije priznata ali predstavlja dobar primer onoga o čemu govori.
On smatra da se treba fokusirati na načine kako onemogućiti nedemokratske lidere da religiju koriste za održavanje na vlasti.
(Telegraf.rs/Tanjug)