Policajci koji rade samo na vodi: U šiblju i korovu pored obale nalaze razne "štekove" i hapse sve koji prekrše pravila (FOTO)
Pripadnici Rečne policije su tokom prošle godine spasli devetnaest osoba za koje je postojala opasnost da se udave tokom kupanja na divljim plažama
Hapšenje švercera benzina i nafte, intervenisanje u pokušajima samoubistava, održavanje javnog reda u ugostiteljskim objektima na vodi, kao i kontrole rečnog saobraćaja samo su neki od poslova za koje je zadužena Rečna policija.
Nikako se ne kupajte na ovim plažama u Beogradu: Imaju mnogo virova, preti opasnost od davljenja!
Kako piše internet portal Policija danas, pripadnici Rečne policije su od početka ove godine oduzeli više od 7.000 litara nafte i nadležnim tužilaštvima podneli krivične prijave protiv sedam osoba osumnjičenih za njeno krijumčarenje.
Otkrivanje takvih lica bilo je izuzetno teško, jer su obavljali ilegalan promet po skrovitim, nenaseljenim i teško pristupačnim delovima priobalja.
Rečni policajci su sprovodili i kontrole ugostiteljskih objekata na vodi. Tokom tih akcija često su nailazili na osobe koje su imale kod sebe narkotike, zbog čega su podneli 96 krivičnih prijava za neovlašćeno posedovanje opojnih droga.
Pripadnici Rečne policije su tokom prošle godine spasli devetnaest osoba za koje je postojala opasnost da se udave tokom kupanja na divljim plažama. Od početka ove godine u takvim slučajevima uspešno su intervenisali pet puta.
Svake godine kada se prolepša vreme i počne nautička sezona, na rekama ima mnogo onih koji se voze u čamcima, gliserima i skuterima. Među njima ima i onih koji su pod dejstvom alkohola.
Ukoliko se otkrije da su pijani seli za upravljač, oni se takođe kažnjavaju, jer mogu da ugroze sebe i druge učesnike u rečnom saobraćaju.
Podjednak problem predstavljaju i oni koji, dok plove prevelikom brzinom, ne vode računa da radom motora na plovnim objektima kojima upravljaju mogu da stvore talase i time dovedu u pitanje bezbednost kupača, lica na drugim plovilima kao i plovne objekte koji se nalaze u zoni zabrane stvaranja talasa.
Inače, u nadležnosti Rečne policije su plovni putevi na Dunavu i Savi, ukupne dužine od 146 kilometara, kao i 225 kilometara priobalja tih reka. Zbog toga u delokrug njihovog rada spada i nadzor velikih putničkih i teretnih brodova, bez obzira na to da su naši ili su iz drugih država.
(Telegraf.rs/pancevac-online.rs)