OTKRIVAMO: Da li magneti na frižideru mogu da privuku munje i da nas ubiju
Evo šta kaže majstor
U svetu 25.000 ljudi godišnje umre od posledica udara munje, dok je ta brojka u Srbiji mnogo manja - između 10 do 20 pojedinaca. Poslednja dva slučajeva, smrt dvojice pecaroša, kao i beračice jagoda, toliko su prepala građane, da sada mnogi zaziru i od postavljanja ukrasnih magneta na frižiderima.
Grom zapalio vikendicu kod Prijepolja: Izgorela do temelja, vatrogasci nisu mogli ništa da učine
Stanovi su postali skladišta električne opreme, pa se sa pravom postavlja pitanje da li magneti u kombinaciji sa belom tehnikom mogu da predstavljaju opasnost po život čoveka (pogotovo s obzirom na upozorenje da se treba kloniti metalnih objekata prilikom grmljavine).
Odgovor smo potražili od majstora za ovu vrstu uređaja.
- Naši domovi su sada kavezi branjeni gromobranom, zatvorene kutije, u kojima ne može da dođe do takvog kobnog atmosferskog pražnjenja. Njihovo elektromagnetsko zračenje je izuzetno slabo, tako da osim što neznatno povećava potrošnju struje i utiče na hranu, ipak ne može da predstavlja opasnost za privlačenje gromova - zaključio je beogradski majstor Jovica Mančić.
Sam udar munje dešava se u hiljaditom delu sekunde, kada se električni tok iz oblaka prenosi na zemlju i dalje kroz tlo. Grom je zvučna pojava koja nastaje prilikom pražnjenja munje. Temperatura vazduha u okolini munje dostiže 20.000 °C što proizvodi naglo širenje vazduha. Grom je zvučni talas nastao ovim širenjem vazduha.
U toku pražnjenja oslobađa se elektricitet od 1.200 do 200.000 A u 1/100 do 1/1.000 sekundi.
Pri udaru groma preliva se električni tok iz oblaka u zemlju, i širi se i dalje kroz tlo.
(Telegraf.rs)