Budite oprezni kada kupujete meso, mleko, jaja: Inspekcija povukla 4,5 tona pokvarene hrane iz prodaje
Ministarstvo poljoprivrede izdalo je 293 naređenja da se propusti isprave, 270 rešenja i 76 prijava
Lekari i inspektori upozoravaju da tokom letnjih vrelih dana treba otvoriti četvore oči pri kupovini namirnica koje mogu lako da se pokvare! Poseban oprez potreban je na pijacama, u kioscima brze hrane i pri kupovini sladoleda na kugle. Pre svega, apeluju da se na pijacama nikako ne kupuju meso, mleko, jaja, mesne i mlečne prerađevine, van rashladnih vitrina, pišu Novosti.
Uvoz mleka i mlečnih proizvoda porastao za 30%
Zato su inspekcijske službe Ministarstva poljoprivrede, pojačale kontrole tokom letnjih meseci. Tom prilikom iz upotrebe je izbačeno oko 4,5 tona neispravne hrane. Izdato je 293 naređenja da se propusti isprave, napisano 270 rešenja i podneto 76 prijava.
- Leto kao godišnje doba zbog visokih temperatura povlači za sobom opravdani rizik za bezbednost hrane životinjskog porekla - kažu u ovom ministarstvu. - Naša veterinarska inspekcija je na teritoriji svih 25 okruga Republike Srbije, pojačala nadzor i kontrolu objekata koji su odobreni za skladištenje, proizvodnju i promet hrane.
Naročita pažnja je usmerena na objekte brze hrane, u kojima se proizvode sladoled, restorane, trgovinske lance i prodajna mesta u kojima postoje odeljenja za prodaju mesa i mleka, javne gradske pijace odnosno hale za prodaju mlečnih proizvoda i proizvoda od mesa, jaja, ribe.
Kako kažu, u veoma kvarljivu vrstu hrane spadaju mleveno meso i proizvodi od njega, kao i proizvodi od jaja, a naročito majonez, mlečni proizvodi, kolači sa kremovima i sladoled.
- Zdravstvenu ispravnost sladoleda uzorkovanjem, veterinarska inspekcija kontroliše tokom čitave godine, a u toku letnje sezone, od maja do septembra, pojačano - objašnjavaju u Ministarstvu poljoprivrede. - U prometu, odnosno u maloprodaji, kao što su recimo poslastičanice, kontrolišu se uslovi čuvanja sladoleda, higijena rukovanja, deklaracije i dokumentacija, poreklo, atesti, analize...
- U drugom kvartalu 2017. godine inspektori su na teritoriji Srbije obavili 1.977 službenih kontrola - kažu u Ministarstvu poljoprivrede. - Prekontrolisano je i 183 kioska brze hrane, u kojima je utvrđeno 287 nepravilnosti. Povučeno je iz prometa i neškodljivo uništeno 630,92 kilograma mleka i proizvoda od mleka, 1.851 kilogram mesa i proizvoda od mesa, od čega je 46 kilograma iz kioska brze hrane. Iz upotrebe su izbacili i 1.694,78 kilograma pokvarenih jaja i proizvoda od jaja, 157,5 kilograma ribe, 6,5 kilograma meda.
Na tapetu je i roba biljnog porekla. Trenutno su u toku i intenzivne kontrole koje prate otkup i skladištenje sezonskog voća, pre svega malina. Dežurne ekipe poljoprivrednih inspektora obilaze otkupna mesta i hladnjače i sankcionišu neuslovan prijem i skladištenje. U toku su kontrole proizvođača osvežavajućih bezalkoholnih pića i piva.
- Upravo su završene akcijske kontrole pića u prometu, trgovinama, veleprodaji, kafićima, restoranima i ostalim ugostiteljskim objektima - kažu u Ministarstvu poljoprivrede. - Obavljeno je 2.050 kontrola, zabranjen je promet u 250 slučajeva. Najviše nepravilnosti je bilo u vezi sa isteklim rokom. Kontrolisano je 448 pijaca i utvrđeno u 22 slučaja kršenje propisa.
- U kućnim uslovima treba odvajati sirove namirnice od kuvane hrane jer se mikroorganizmi lako prenose - kažu naši sagovornici. Hranu bi trebalo obavezno dobro termički obraditi pre jela, a u letnjem periodu ne preporučuje se držanje kuvane hrane duže od pet dana u frižideru.
- Lak kvarljive proizvode životinjskog porekla trebalo bi kupovati samo u objektima i prodajnim mestima gde se oni čuvaju u rashladnim vitrinama, a obavezno treba proveriti datum proizvodnje i rok upotrebe - kažu u Ministarstvu poljoprivrede. - U ispravnost hrane životinjskog porekla građanin može da posumnja na osnovu promene boje, mirisa i eventualno ukusa.
(Telegraf.rs / Izvor: novosti.rs)