ISPRAVKA: Pismo koje kruži internetom nije poslednje Teslino pismo majci
Portal Telegraf.rs preneo je 2015. godine da internetom kruži poslednje pismo slаvnog srpskog nučnikа Nikole Tesle njegovoj mаjci Đuki. Međutim, kako je fakenews.rs u analizi utvrdio, ovo nije poslednje Teslino pismo majci. Štaviše, utvrđeno da je reč o fiktivnom pisaniju iza kojeg ni ne stoji slavni naučnik.
Sadržaj pisma čine mnogobrojne nelogičnosti koje direkno opovrgavaju njegovu verodostojnost, prenosi fakenews.rs. Kako je i Telegraf preneo, pismo se odnosi na novembarske dane, a u njegovom poslednjem delu iz 22. novembra navodi se da je Georgina Đuka Tesla preminula:
"Ovo pismo nećeš nikad dobiti, Majko. Ne znam zašto ga pišem Tebi koja ga više nikad pročitati ne može… Nek ti je laka zemlja, Majko i oprosti mi što su me moji putevi odveli od Tebe, pa ti ne mogu doći ni na sahranu".
Prema različitim izvorima, Georgina Tesla preminula je 4. odnosno 16. aprila 1892. godine, a ne u novembru. Ova neusklađenost u datumima može se objasniti razlikom između julijanskog i gregorijanskog kalendara, koja je tada iznosila 12 dana.
Nepoznati, stvarni autor pisma načinio je još jednu veliku grešku – sugerisao je da se Tesla u trenutku majčine smrti nalazio u Sjedinjenim Američkim Državama, što nije bio slučaj:
"Draga Majko, sjutra polazim kući. Gospođica Nora je otišla po mom nalogu u Lučku kapetaniju i obezbijedila mi kartu do Lisabona, odatle idem vozom do Ciriha, pa onda direktno do kuće. Računam da mi treba oko deset dana, ili dvije nedjelje, najviše".
U mesecima pred Georgininu smrt, Tesla je boravio u Parizu, nakon što je u ovom gradu 19. februara održao predavanje o eksperimentima sa naizmeničnim strujama.
Subotа, 21. novembаr…
"Dаnаs sаm ušаo u Kongresnu zgrаdu i nа sednici Senаtorа zаmolio zа pаr minutа pаžnje. Nije im bilo po volji, аli dozvolili su mi. Trаžio sаm telefon i dа me spoje s lаborаtorijom nа Nijаgаrinim vodopаdimа. Momci su nа moj nаlog pustili turbine u pogon i Kongresnа sаlа se obаsjаlа mojom strujom, deset putа jаčom od obične, uprаvo onаko kаko sаm i nаjаvio. Nisu me interesovаle njihove reаkcije uopšte. Izаšаo sаm odmаh nаpolje, jer nisаm ovo rаdio zа njih već zа čovečаnstvo. Sаmo sаm u momentu kаd sаm pogledаo svetiljku i čekаo dа “mojа” bežičnа strujа dođe s turbinа, osetio dа nisаm jа tvorаc ovog sveg".
U ovom kontekstu, treba istaći da Nikola Tesla nikada nije imao „svoju laboratoriju“ na Nijagarinim vodopadima, već je, u saradnji s američkim pronalazačem Džordžom Vestinghausom, radio na razvoju hidroelektrane na tom području. Međutim, sve se to takođe odigralo u godinama nakon majčine smrti. Vestinghaus je 1893. godine dobio ugovor za izgradnju hidroelektrane, dok je struja tek 1895. godine stigla do obližnje fabrike. Identičnu manjkavost fakenews.rs otkriva i u poslednjem delu pisma, a ona se odnosi na požar u Teslinoj laboratoriji.
"jer neko je spalio moju laboratoriju u centru grada do temelja, sa svim spisima i nacrtima".
Laboratoriju Nikole Tesle u Njujorku zaista jeste zadesio požar koji mu je naneo veliku štetu, ali se to dogodilo gotovo tri godine nakon Georginine smrti, u martu 1895. godine. Detalje o ovom događaju prenela je i tadašnja štampa.
Da pismo nije autentično, za Tragač je potvrđeno i u odgovoru Muzeja Nikole Tesle, u kojem je istaknuto da ovaj dokument „nema veze sa Teslom“.
(Telegraf.rs / Izvor: TV Best)