Dan kada su Albanci proterali Srbe sa Kosova i spalili 36 manastira! (VIDEO) (FOTO)

U nasilju koje je počelo 17. marta 2004. godine, ubijeno je osam Srba i 11 Albanaca. Dvoje Srba još se vode kao nestali, a povređene su 954 osobe, među njima 143 srpske nacionalnosti

U ponedeljak se navršava deset godina od martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji, u kojem je marta 2004. godine u nasilju albanskih terorista poginulo je nekolio desetina ljudi, 900 je pretučeno i teško povređeno, dok je 935 srpskih, romskih i aškalijskih kuća zapaljeno je i oštećeno, a 3.870 stanovnika proterano iz svojih domova, a 6 gradova i 10 sela etnički je očišćeno!

undefined

Nakon objave vesti albanskih medija, 17. marta 2004. godine, da su se tri albanska dečaka iz sela Čabra u blizini Zubinog Potoka udavila jer su ih Srbi naterali da sa psima uđu u nabujali Ibar na severu Kosmeta, usledilo je martovsko nasilje.

Iako su zvanični podaci istrage oslobodili Srbe svake krivice, više puta ponavljana vest u albanskim medijima podigla je estremiste širom Kosova i Metohije upisavši u istoriju Srba na Kosmetu “Kristalnu noć”.

U etničkom nasilju na Kosovu, 17. i 18. marta, stradalo je 15 Albanaca i 12 Srba. Ozbiljno je povređeno oko 170 Srba, od toga 150 batinanjem u njihovim kućama, dok je njih 20 povređeno u napadima na putevima. Što se tiče objekata, oko 900 srpskih, 90 aškalijskih i dve albanske kuće su potpuno uništene ili ozbiljno oštećene.

Pored civilnih objekata, demolirano je i spaljeno 36 pravoslavnih verskih objekata.

Prema podacima Generalnog sekretara UN, u martovskom nasilju povređeno je 954 osoba, među kojima 65 međunarodnih policajaca, 58 pripadnika KPS i 61 pripadnik međunarodnih mirovnih snaga.

Od 17. do 19. marta 2004. godine, u rušilačkom naletu hiljada Albanaca, predvođenih naoružanim ekstremistima u dobro organizovanim i sinhronizovanim akcijama na celoj teritoriji Kosova i Metohije, broj srpskih enklava se prepolovio, a proterano je više od 4.000 Srba.

Uprkos izveštajima koje su slali međunarodni civilni i vojni predstavnici da je stanje na Kosmetu mirno i stabilno, a misije uspešne, prvi put su međunarodni zvaničnici nakon martovskog pogroma govorili da se radi o etničkom čišćenju nealbanskog življa i prozivali albanske političke lidere.

Za ove zločine još niko nije odgovarao!

(D. Z.)