NEMAČKA ISTORIČARKA: Da li je Jugoslavija trebalo da se raspadne?
- Jugoslavija je danas uglavnom poligon za lansiranje političkih intriga, opasnih pojednostavljivanja te pogon za slabo ili nikako prikriven govor mržnje - smatra Žan Mari Kalik
Stotinu hiljada mrtvih samo u BiH, četiri miliona raseljenih i ko zna koliko ratnih invalida i ratna šteta koja se meri milijardama dolara, sve to ulazi u završni račun stvaranja sedam novih nacionalnih država na području SFRJ, piše Magazin "Jutarnjeg lista", predstavljajući knjigu nemačke istoričarke Žan Mari Kalik.
Uprkos svemu tome sto se dogodilo, srpsko, makedonsko, albansko i bošnjačko nacionalno pitanje i dalje nije rešeno, a teško je proceniti hoće li nacionalno pretežno homogene zajednice, ovakve kakve jesu, dugoročno doneti mir i stabilnost ili, ipak, u sebi nose klice za nove nemire.
- Jugoslavija je danas uglavnom poligon za lansiranje političkih intriga, opasnih pojednostavljivanja te pogon za slabo ili nikako prikriven govor mržnje. Tim su važnije knjige koje, kad je reč o toj temi, ne beži od zaključka, kao što je to ''Istorija Jugoslavije u 20. Veku'' - piše Magazin povodom knjige koja je, kako navodi, upravo objavljena u Beogradu.
(Telegraf.rs / Izvori: Tanjug, Jutarnji.hr)