ŠTA NAS SVE ČEKA DO ČLANSTVA U EU: Srbija mora da se menja iz korena, na ulazak će se čekati godinama!

Model pregovora odvijaće se po istom principu kao sa Hrvatskom i Crnom Gorom. Sloveniji je trebalo 8 godina od prvih pregovora do članstva u EU, a Hrvatskoj čak 12 godina

Evropska unija donela je odluku da Srbija bezuslovno otpočne pristupne pregovore i za 14. januar 2014. godine zakazala prvu međuvladinu konferenciju, a bivša direktorka Kancelarcije za evropske integracije Tanja Miščević kaže za Telegraf da su to odlične vesti, ali da naša zemlja ima još puno toga da uradi do punopravnog članstva! A do tog članstva možda ćemo morati da čekamo i čitavu deceniju.

- Odlična vest za Srbiju da je dobila datum otpočinjanja pregovora. To, ipak, znači početak procesa koji će trajati i koji će u tom svom trajanju iz korena menjati društvo u državi i donositi boljitak. Moram da kažem da nas čeka dosta posla - kaže Miščević.

Prema njenim rečima Vlada Srbije treba prvo da formira pregovarački tim i pregovaračku platformu, kao što će to uraditi i EU.

- Najpre moramo formirati pregovarački tim, glavnog pregovarača, zatim da jasno definišemo pregovaračku platformu u kojoj ćemo istaći šta branimo, na čemu ćemo istrajati, koji zakon ćemo kasnije primeniti, a nakon svega toga dolaze takozvani "skrinizi" - objašnjava ona.

KRAJ PREGOVORA JE POTPISIVANJE UGOVORA O PRISTUPANJU!

Po okončanju pregovora potpisuje se Ugovor o pristupanju koji predviđa tačan trenutak od kojeg počinje punopravno članstvo.

Od trenutka stupanja u punopravno članstvo, za novu državu članicu važe sva prava i obaveze koje proizlaze iz Ugovora o pristupanju, a ugovor predviđa prelazne rokove za potpuno preuzimanje određenih prava i obaveza, kao što su, na primer, preuzimanje evra i slobodno kretanje.

Pre donošenja konačne odluke Evropski savet traži stav Komisije o pristupanju koji ga ne obavezuje, a takođe je potrebno da se sa prijemom saglasi Evropski parlament apsolutnom većinom glasova svojih članova.

Nakon saglasnosti Evropskog parlamenta i Saveta, Sporazum o pristupanju potpisuju šefovi država i vlada. Sporazum zahteva da ga ratifikuju sve države članice, u skladu sa njihovim ustavnopravnim propisima. Postupak pristupanja je okončan kad se deponuju ratifikacioni instrument.

(Darko Zlojutro)