DVE DECENIJE HAŠKOG TRIBUNALA: Sud u kome su Srbi dobili 1.000 godina robije!
Oslobađajuće presude Gotovini, Markaču, Oriću i Haradinaju i amnestiranje NATO pakta za bombardovanje Srbije obeležili su rad ove institucije u prvih 20 godina, smatraju i vlast i opozicija
Haški tribunal, koji danas proslavlja 20 godina rada, uspeo je u Srbiji ono što je malo kome pošlo za rukom − da ujedini vlast i opoziciju!
Potpredsednik Vlade Rasim Ljajić kaže da nijedan od ciljeva zbog kojih je sud formiran nije ispunjen.
- Svi odgovorni za zločine nisu kažnjeni, a mnogi ni procesuirani, dok proces pomirenja ide sporo. Neke presude, poput onih hrvatskim generalima Gotovini i Markaču, pokazale su da svi zločini nisu kažnjeni. Slično je bilo i u slučaju jednog od lidera OVK Ramuša Haradinaja - kaže Ljajić.
I šefovi poslaničkih grupa u parlamentu jedinstveni su u stavu da se Hag pokazao kao politički sud u kome je izostala pravda.
Povodom haškog jubileja predsednik Tomilsav Nikolić nije se oglašavao, ali je, kako nam je rečeno u Predsedništu, ostao pri stavovima koje je izneo pred UN. Podsetimo, Nikolić je ocenio da je sud radio kao inkvizicija.
- Hag nije pomogao, već samo odmogao pomirenju u bivšoj Jugoslaviji. Hapsio je bez sudskih naloga, nezakonito pribavljao dokaze, procese protiv Srba zasnivao isključivo na svedocima, menjao pravila, čak i u toku samog postupka. Haški sud nije nezavisan i ima politički karakter. Skoro sve presude pokazuju da javno postavljeni zadaci − da se dođe do istine, krivci kazne i pomogne pomirenju, nisu ispunjeni. Ovaj sud praktično je i osnovan da bi se dokazala samo krivica Srba i osudile samo Srbija i Srpska - rekao je tada predsednik Srbije.
Zanimljivo je da ocenu dvadesetogodišnjeg rada Tribunala danas nisu dali ni premijer Ivica Dačić, ni prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić.
(A. Popović)