MIKI RAKIĆ: Vreme za novi politički dogovor
- Sporazum otvara perspektivu članstva Srbije u EU i konačno omogućava zemlji da se okrene sebi, svojoj modernizaciji i boljem životu građana. Verujem da je vreme za novi politički dogovor - kaže bivši šef predsedničkog kabineta Borisa Tadića
Dugogodišnji najbliži saradnik i šef predsedničkog kabineta Borisa Tadića Miodrag Miki Rakić u svojoj kolumni za dnevni list "Blic" kaže da je potpisivanje sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine značajan čin. Toliko značajan da se po strani mogu ostaviti čak i brojne greške koje je pregovarački tim pravio tokom procesa, kao što je izjava da se sa Prištinom može pregovarati i o stolici u UN, što je i dovelo do sporne tačke 14 u sporazumu.
"Sporazum otvara perspektivu članstva Srbije u EU i konačno omogućava zemlji da se okrene sebi, svojoj modernizaciji i boljem životu građana. U zadatim političkim okolnostima ne verujem da je bilo moguće postići bolji sporazum, kao što verujem i da bi svaki sledeći bio lošiji po nas. Zato ovaj trenutak treba da iskoristimo za razgovor svih parlamentarnih stranaka o tome šta je neophodno uraditi da bismo uredili Srbiju i njene institucije. Verujem da je vreme za novi politički dogovor", piše Rakić.
Prema njegovim rečima, vreme je da otvoreno razgovaramo o promeni Ustava. Da se dogovorimo hoćemo li i kako da smanjimo broj poslanika, hoćemo li da promenimo politički sistem, da definišemo nadležnosti i finansiranje Vojvodine, utvrdimo jasne nadležnosti lokalnih samouprava, otvorimo pitanje novih regiona.
"Treba nam dogovor i o sprovođenju neophodnih, ali bolnih i vrlo nepopularnih reformi koje godinama odlažemo: reforme penzionog sistema, zdravstvenog sistema, sistema javne uprave i obrazovanja. Bez njih niko od nas ne može da se nada boljem životu. Od 2000. do danas jedina bolna reforma izvršena je u sistemu odbrane. Vojska je 2003. imala 78.000 ljudi, danas 34.000. Te 2003. vojnici su imali probleme sa hranom, nedostatkom goriva, neispravnom tehnikom. Uspeh je bio da niko ne pogine tokom obuke. Deset godina kasnije na paradi u Kruševcu vidimo jednu ozbiljnu, profesionalnu, manju ali obučenu vojsku sa u nekim segmentima starom, ali ispravnom tehnikom koja može da odgovori zadacima i da učestvuje u međunarodnim mirovnim misijama", napisao je Rakić, i dodaje:
"Pogledajmo zdravstvo. Svaki veći grad ima bolnicu, ali u njoj nema osnovnih sredstava. Deca nam se operišu u inostranstvu novcem skupljenim u dobrotvornim akcijama. Treba li nam tako veliki i neefikasan sistem ili neki manji koji može da pruži zadovoljavajuću i brigu i uslugu? Reforme administracije i penzionog sistema jesu nepopularne, ali neodložne. Nijedna vlada do sada nije smela da ih pokrene, pa ni Vlada moje Demokratske stranke jer je imala tanku većinu".
Rakić tvrdi da su političari u Srbiji popularnost koristili na različite načine.
"Iza popularnosti Slobodana Miloševića ostali su grbovi i razorena zemlja, iza Zorana Đinđića, koji za života nije bio nimalo popularan, ostali su pokušaji ozbiljnih reformi, a iza Vojislava Koštunice samo Ustav. Boris Tadić je popularnost iskoristio da ode u Srebrenicu, za pomirenje u regionu, ukidanje viza i dobijanja statusa kandidata, dok su iza popularnosti Dragana Đilasa Beogradu ostali veliki infrastrukturni projekti", naglašava on.
(Telegraf.rs / Izvor: Blic)