Oštra debata o Kosovu i Srbiji u Američkom kongresu!
U Američkom kongresu održana je diskusija pod nazivom "Kosovo i Srbija: Put ka miru" na kojoj je mali broj predstavnika srpske dijaspore zauzeo mesta u publici, dok su albanski predstavnici aktivno pratili tok diskusije
U Američkom kongresu održana je diskusija pod nazivom "Kosovo i Srbija: Put ka miru" na kojoj su izneti različiti stavovi o kosovskom pitanju.
Komitet za spoljne poslove Kongresa Sjedinjenih Američkih Država organizovao je ove srede diskusiju o situaciji između Kosova i Srbije na kojoj su predstavljeni stavovi Stejt departmenta, prisutnih kongresmena, proalbanskih nevladinih aktivista, kao i viđenja vašingtonskog analitičara Obrada Kesića, koji je "branio boje Srbije" na ovom skupu.
Iako je sednica bila otvorena za javnost, mali broj predstavnika srpske dijaspore zauzeo je mesta u publici, dok su albanski predstavnici aktivno pratili tok diskusije.
Pre debate na kojoj su govorile sve zainteresovane strane "na tapetu" Dejna Rorabakera, predsedavajućeg kongresmena iz Kalifornije, i njegovog kolege Teda Poa, našao se Džonatan Mur, predstavnik Stejt departmenta. Mur je na našim prostorima živeo nekoliko godina, zbog čega važi uverenje da odlično poznaje ovdašnje političke prilike.
Kada je Mur završio svoje izlaganje u kome se založio za pomirenje Srbije i Kosova, uz reči da to ne znači podelu ili razmenu teritorije, kongresmen Po ga je upitao kakve podatke ima Stejt department o tome dokle je stigla istraga o "žutoj kući" i trgovini organima.
Mur je počeo prilično uopšteno da odgovara da američka administracija ozbiljno uzima sve optužbe za ratne zločine, ali ga je kongresmen Po ubrzo prekinuo potpitanjem: "Odgovorite mi konkretno - dokle se stiglo, je l' neko ispitan ili se ta istraga nikada neće završiti".
Mur je tada potvrdio da Stejt department prati istragu i da bi rezultati mogli da se očekuju sledeće godine, dodavši da će za detaljnije informacije morati da vidi u Stejt departmentu i da će obavestiti Kongres o tome.
Suprotne stavove od predsedavajućeg Rorabakera i kongresmena Poa izneo je demokratski kongresmen iz Njujorka Eliot Engel, koji je poznat kao blizak stavovima Kosova, a jedna ulica u Peći je dobila i njegovo ime.
Na saslušanju u kongresnom odboru govorila je i Širli Diogardi iz Albansko-američke civilne lige, koja je za Briselski sporazum rekla da je "brza popravka koja ne donosi pravo rešenje".
(D. Z. / Agencije)