Šta čeka Srbiju u nastavku evrointegracija?

Pred srpskim vlastima je dug vremenski period tokom koga će domaće zakonodavstvo morati da bude usklađeno sa evropskim u čak 35 odvojenih oblasti

ŠTA DALJE? Evropska komisija dala je "zeleno svetlo", odnosno preporuku članicama Evropske unije da otvore pregovore o članstvu Srbije u EU. Ipak, put od dobijanja datuma kada bi pregovori trebalo da budu otvoreni do datuma kada bi Srbija konačno mogla da postane član EU sadrži mnogo koraka i mogao bi da traje dugo.

Pregovori o pristupanju su pregovori pod kojima država-kandidat pristupa Evropskoj uniji i njenim osnivačkim ugovorima, koji se završetkom pregovora potvrđuju međunarodnim ugovorom između država članica Evropske unije i države kandidatkinje takozvanim Ugovorom o pristupanju.

Stavove EU tokom pregovora zastupa predsedavajući Saveta EU, a na strani države-kandidata pregovore vodi posebna delegacija.

Prvi korak u pregovorima je takozvani "sistem pravne provere", koja obuhvata 35 tematskih poglavlja, koja se ujedno smatraju i poglavljima pregovora. Država-kandidat dužna je, do ulaska u članstvo, da preuzme sve pravne tekovine Unije i da se osposobi da ih efikasno primeni. Ukoliko to nije u mogućnosti da uradi, država-kandidat može da traži i prelazni period. Izuzetno, državi-kandidatu mogu biti odobrena i trajna izuzeća od primene pravnih tekovina.

Nakon političke odluke Evropskog saveta o otvaranju pregovora sa državom-kandidatom i sazivanju bilateralne međuvladine konferencije o pristupanju, pregovori formalno započinju održavanjem prve sednice međuvladine konferencije na ministarskom nivou. Na toj sednici predstavljaju se opšti stavovi  i ne ulazi se u sadržajne pregovore i pregovore o pojedinim poglavljima.

Poglavlja su sledeća:

Poglavlje 1 - Sloboda kretanja roba

Poglavlje 2 - Sloboda kretanja radnika

Poglavlje 3 - Pravo poslovnog registrovanja i sloboda pružanja usluga

Poglavlje 4 - Sloboda kretanja kapitala

Poglavlje 5 - Javne nabavke

Poglavlje 6 - Pravo trgovinskih društava

Poglavlje 7 - Pravo intelektualnog vlasništva

Poglavlje 8 - Tržišno nadmetanje

Poglavlje 9 - Finansijske usluge

Poglavlje 10 - Informaciono društvo i mediji

Poglavlje 11 - Poljoprivreda i ruralni razvoj

Poglavlje 12 - Sigurnost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika

Poglavlje 13 - Ribarstvo

Poglavlje 14 - Saobraćajna politika

Poglavlje 15 - Energetika

Poglavlje 16 - Porezi

Poglavlje 17 - Ekonomska i monetarna politika

Poglavlje 18 -  Statistika

Poglavlje 19 - Socijalna politika i zapošljavanje

Poglavlje 20 - Preduzetništvo i industrijska politika

Poglavlje 21 - Trans-evropske mreže

Poglavlje 22 - Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata

Poglavlje 23 - Pravosuđe i temeljna ljudska prava

Poglavlje 24 - Pravda, sloboda i sigurnost

Poglavlje 25 - Nauka i istraživanje

Poglavlje 26 - Obrazovanje i kultura

Poglavlje 27 - Životna sredina

Poglavlje 28 - Zaštita potrošača i zdravlja

Poglavlje 29 - Carinska unija

Poglavlje 30 - Spoljni odnosi

Poglavlje 31 - Spoljna, sigurnosna i obrambena politika

Poglavlje 32 - Finansijski nadzor

Poglavlje 33 - Finansijski i budžetki propisi

Poglavlje 34 - Institucije

Poglavlje 35 - Ostala pitanja

Pregovori o članstvu u Evropskoj uniji podeljeni su u nekoliko faza. Prva faza, analiza usklađenosti zakonodavstva zemlje-kandidata sa evropskim propisima (screening) započinje nakon otvaranja pregovora. Osnovna svrha ove faze je utvrđivanje postojeće razlike u svakom poglavlju pregovora između zakonodavstva države-kandidata i pravnih tekovina Evropske unije, sa kojom je do trenutka pristupanja u članstvo potrebno uskladiti nacionalno zakonodavstvo. Celokupan postupak uobičajeno traje oko godinu dana.

Nakon završetka analitičkog pregleda, Odluku o otvaranju pregovora o pojedinom poglavlju, zavisno od ocene spremnosti države-kandidata, donose države članice u okviru Saveta Evropske unije.

Otvaranjem pregovora o pojedinom poglavlju započinje sadržajna faza pregovora, tokom koje se pregovara o uslovima pod kojima će država-kandidat prihvatiti, primeniti i sprovesti pravne tekovine Evropske unije u tom poglavlju.

Nakon postizanja dogovora između EU i države-kandidata o pojedinom poglavlju pregovora, uz ispunjenost preduslova za njegovo zatvaranje, ono se smatra privremeno zatvorenim. Formalnu odluku o tome donosi međuvladina konferencija na ministarskom nivou.

Kada se pregovori zaključe, rezultati se unose u nacrt Ugovora o pristupu, o kome su se dogovorili Savet i zemlja koja pristupa. On se potom predaje Komisiji i Evropskom parlamentu. Svaka zemlja članica i novopristupajuća zemlja takođe ga moraju ratifikovati, u skladu sa njihovim ustavnim procedurama.

Kada se proces ratifikacije zaključi i kada Ugovor stupi na snagu, kandidat postaje zemlja članica.

(M. S.)