ŠTA PIŠE U IZVEŠTAJU EK O SRBIJI: Pohvale, ne i datum!

Evropska komisija i Ketrin Ešton u svojim izveštajima, koji će biti objavljeni sredinom aprila, neće dati nikakvu preporuku liderima EU oko datuma za pristupne pregovore sa Srbijom

Evropska komisija i Ketrin Ešton u svojim izveštajima, koji će biti objavljeni sredinom aprila, neće dati nikakvu preporuku liderima EU oko datuma za pristupne pregovore sa Srbijom, saznaju ”Novosti” u vrhu briselske diplomatije.

Čak i da se u foto-finišu postigne dogovor između Beograda i Prištine oko severa Kosova, za šta su šanse gotovo isključene, EK i evropska šefica diplomatije prezentovaće praktično ”generičke raporte”, u kojima će taksativno biti nabrojano šta je sve do sada urađeno na polju reformi, u dijalogu sa Kosovom i kakva su očekivanja od Srbije u narednom periodu. Pominjanja narednog koraka u integracijama, odnosno da li treba glasati za ili protiv dodeljivanja datuma na Evropskom savetu u junu - neće biti.

Kako tvrdi izvor lista, pisanje oba dokumenta privedeno je kraju.

Izveštaj EK, koji će biti objavljen 16. aprila, obuhvatiće detaljan opis onoga što je Vlada do sada učinila u oblasti reforme pravosuđa, borbe protiv kriminala i korupcije, što se tiče nezavisnih institucija, ekonomije i tako dalje. Od Beograda će biti traženo da uloži dodatne napore kako bi se ispravile greške u formiranju aktuelne mreže sudova i reizbora sudija i tužilaca. Takođe će biti konstatovano da započeti procesi u borbi protiv korupcije ne smeju da se završe na aferama, već na pravosnažnim presudama.

- U izveštaju EK naći će se sve što je traženo na decembarskom samitu, pre svega koliko je do sada postignuto u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i u reformama - ističe portparol evropskog komesara za proširenje Peter Stano.

Eštonova će se u svom izveštaju, koji će 22. aprila predstaviti šefovima diplomatija, baviti isključivo Kosmetom. Prema saznanjima, ona će dati presek svega što je do sada u dijalogu urađeno, pohvaliće uložene napore da se dođe do dogovora oko mnogih otvorenih pitanja, ali i konstatovati da nije postignut sporazum o severu Kosova. U zaključku dokumenta, Eštonova će pozvati i ohrabriti obe strane da nastave sa normalizacijom odnosa u cilju evropske perspektive i Beograda i Prištine.

Tako će, praktično, biti ostavljeno da konačnu odluku donesu evropski šefovi država i vlada. Međutim, moguće je da će oni 28. juna, na svom redovnom okupljanju, u delu sednice o proširenju, samo konstatovati da su izveštaji EK i Eštonove stigli i da neće ni raspravljati o datumu za Srbiju.

Izvori lista bliski diplomatskim krugovima u Briselu kažu da se odustalo i od opcije koja je jedno vreme figurirala u političkim krugovima vodećih evropskih zemalja - da se Srbiji u junu umesto datuma, da zeleno svetlo za izradu pregovaračke platforme za pristupanje.

Epilog ove faze evropsko-kosovskog čvora, po svemu sudeći, završiće se tako što će Eštonova ”palicu” predati evropskom komesaru za proširenje Štefanu Fileu, koji će, u okviru ovog procesa, preuzeti i nastavak rešavanja kosovskog pitanja.

- Dijalog će najverovatnije biti nastavljen, ali u drugačijem formatu i bez posredničke uloge Eštonove. Nije isključeno da će se on voditi direktno između Beograda i Prištine, uz medijatorstvo onih država koje su i do sada bile najuticajnije, a to su, pre svih, Nemačka i Amerika - kaže za ”Novosti” Laslo Varga, potpredsednik skupštinskog odbora za EU integracije.

(Telegraf.rs / Izvor: Večernje novosti)