Hag odbio Nikolićev predlog da Srbi služe kazne u Srbiji

- Ideja predsednika bila je da se kazne izdržavaju u Srbiji, pod nadzorom Ujedinjenih nacija, ali je to naišlo na prepreke u Tribunalu - rekao je savetnik predsednika Srbije

Srpski državni vrh bio je spreman da odustane od debate o Haškom tribunalu da je ovaj sud pristao da osuđenici srpske nacionalnosti kazne služe u našoj zemlji. Ovaj predlog Beograda, međutim, nije prošao i zbog toga će, kako je i planirano, predsednik Tomislav Nikolić prvi govoriti na Ist Riveru, 10. aprila.

Govoreći o debati u UN, Nikolić je poručio da je pokušao da nađe drugačije rešenje, ali nije uspeo, i da zato, nažalost, ide u Njujork. To rešenje je, kako saznaju "Novosti", bilo upravo služenje kazne haških optuženika u Srbiji.

Profesor Oliver Antić, savetnik srpskog predsednika, potvrdio je za "Novosti" da je veliki problem što se naši osuđenici šalju u zatvore širom Evrope, od Litvanije do Engleske, gde neretko preživljavaju torturu, a i teže se resocijalizuju jer su daleko od porodice i prijatelja:

- Ideja predsednika bila je da se kazne izdržavaju u Srbiji, pod nadzorom Ujedinjenih nacija, ali je to naišlo na prepreke u Tribunalu. Da je ovo rešenje prihvaćeno, mi bismo odustali od učešća u debati u GS, ili na tu raspravu ne bi išao državnik tako visokog ranga kao što je predsednik - kaže Antić, za "Novosti".

Do sada se javno oglasio samo predsednik Haškog tribunala Teodor Meron, koji je odbio poziv da učestvuje u debati na temu "Uloga međunarodne krivične pravde u procesu pomirenja".

Hoće li BiH i Hrvatska biti za govornicom GS tog dana, još nije poznato. U kabinetu predsedavajućeg Predsedništva BiH Nebojše Radmanovića, "Novostima" je rečeno da ta odluka još nije doneta. Ukoliko Radmanović prihvati poziv, on će u GS govoriti drugi, posle Nikolića. Ako Zagreb odluči da ovu zemlju predstavlja njen predsednik Ivo Josipović, i on će biti u vrhu liste govornika.

Po završetku rasprave, Jeremić će sastaviti predsedničko saopštenje, rezime celokupne diskusije, i ono će biti zvanični dokument svetske organizacije, koji će biti upućen svim državama članicama UN, kao i međunarodnim organizacijama.

Tibor Varadi, profesor Međunarodnog prava, takođe smatra da ne treba očekivati nikakve epohalne rezultate debate u GS:

"Najveći domet ove rasprave je da se pred svetskom javnošću iznesu i kritička mišljenja o dometima Tribunala".

(Telegraf.rs / Izvor: Večernje novosti)