FILE: EU priprema ambiciozan program za proširenje

Evropski komesar Štefan File rekao je Evropska komisija i Savet ministara Evropske unije pripremaju ambiciozan program, kako bi se u zemljama kandidatima za prijem u EU ostvarila povećana zaposlenost i sprovele socijalne reforme

Evropski komesar Štefan File izjavio je u Briselu da Evropska komisija radi na programima na osnovu kojih bi se u zemljama kandidatima za prijem u Evropsku uniju u kratkom roku otvorila radna mesta i sprovele socijalne reforme.

Evropska komisija i Savet ministara Evropske unije "pripremaju ambiciozan program za proširivanje" u prvoj polovini ove godine, rekao je File u raspravi koju je grupa socijalista u Evropskom parlamentu sazvala s ciljem da se razmotre socijalne i druge posledice evropske krize na proces širenja članstva Unije.

U raspravi su učestvovali i predstavnici zemalja zapadnog Balkana.

Evropski komesar je objasnio da bi se i preko mehanizma - fonda Okvira za investicije na zapadnom Balkanu obezbedila sredstva za izgradnju i osavremenjavanje bitnih sektora transporta, energetike, zaštite od klimatskih promena i socijalnog sektora.

File je rekao da je od velike koristi jačanje zone slobodne trgovine CEFTA na zapadnom Balkanu. CEFTA se može produbiti i proširiti liberalizacijom sektora usluga, uz pospešenje uslova za inostrane investicije tako što će se unaprediti infrastruktura i logistika u regionu.

Evropski komesar je rekao i da je to Evropska komisija najavila u Strategiji proširivanja koju su prihvatili lideri EU.

Osvrćući se na "zabrinutost zbog socijalnih posledica proširivanja", ukazao da je Evropska komisija u toj strategiji najavila "Dijalog o zapošljavanju i socijalnim reformama" u zemljama na putu za prijem u EU.

To znači privredni rast svih u procesu proširivanja, u skladu sa strategijom EU za jačanje privrede, konkurentnosti, inovacija i otvaranja novih radnih mesta do 2020. godine.

Taj dijalog ima za cilj izradu programa otvaranja radnih mesta i socijalnih reformi, uz praktične korake da se ti ciljevi postignu. Dijalog će ove godine krenuti sa Turskom i Crnom Gorom, a iduće godine i sa Srbijom i Makedonijom.

File je naveo da je ekonomska kriza u Evropskoj uniji imala teške posledice i po zapadni Balkan, uz veliku nezaposlenost, posebno omladine, siromašenje i pogoršanje uslova poslovanja zbog slabe vladavine zakona i visokog nivoa "sive ekonomije".

Otuda je povratak na trajniji privredni rast veliki izazov za zemlje Zapadnog Balkana, upozorio je komesar, dodavši da je Evropska komisija spremna da vladama u regionu pomogne u tome.

To konkretno i u kratkom roku znači najavu ojačanog nadzora privreda zemalja regiona koje se približavaju prijemu u EU, te će se od vlada tih zemalja zahtevati da srednjoročno napreduju i ojačaju ekonomske programme i politiku.

Evropska komisija će nastaviti da koristi Okvir za finansiranje zapadnog Balkana za kreditiranje investicija u ključnim sektorima transporta, energetike, sprečavanja klimatskih promena i socijalnih mera.

(M. B. / Beta)