Antić i Bramerc o položaju srpskih pritvorenika

Savetnik predsednika Srbije razgovarao je u Hagu s glavnim tužiocem Haškog tribunala o mogućnosti da se poboljša položaj okrivljenih i nepravosnažno osuđenih Srba

Savetnik predsednika Srbije Oliver Antić razgovarao je danas u Hagu s glavnim tužiocem Haškog tribunala Seržom Bramercom. Sutra će u sudskom pritvoru u Sheveningenu posetiti državljane Srbije optužene i nepravosnažno osuđene za ratne zločine tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji.

Antić je, posle susreta s glavnim tužiocem, izjavio da je to bio "učtiv razgovor s pravnom argumentacijom, s naše strane i s njegove strane, da vidimo kako se može poboljšati položaj kako naših okrivljenih, tako čak i neka pitanja u vezi sa našim osuđenim licima".

- Mislim da je i on sada video da se neki argumenti moraju uzeti u obzir, o kojima se možda do sada nije toliko vodilo računa, ali oni su toliko snažni da je očigledno da će se razmisliti o njima. Mislim da je tužilac Bramerc bio veoma korektan - rekao je Antić.

Najavljujući da će sutra obići pritvorenike u Sheveningenu, Antić je izjavio da namerava da se sastane sa svima. "Svi su na spisku i vrlo rado ću sa svima razgovarati".

- Videćemo koji su posebni problemi, da li nešto može da se učini da se njihov položaj u bilo kom smislu popravi... Na nama je da pomognemo u meri koliko je to moguće, da vidimo da li je potrebna dodatna pomoć u vezi sa odbranom i sa njihovim položajem - kazao je Antić.

On je napomenuo i da to nema veze s pitanjem odgovornosti optuženih.

U pritvoru u Sheveningenu trenutno su 22 optužene i nepravosnažno osuđene osobe srpske nacionalnosti.

To su: Ljubiša Beara, Vlastimir Đorđević, Goran Hadžić, Radovan Karadžić, Vladimir Lazarević, Milan Lukić, Sredoje Lukić, Sreten Lukić, Radivoj Miletić, Ratko Mladić, Drago Nikolić, Dragoljub Ojdanić, Vinko Pandurević, Nebojša Pavković, Momčilo Perišić, Vujadin Popović, Nikola Šainović, Vojislav Šešelj, Zdravko Tolimir, Stojan Župljanin, Jovica Stanišić i Franko Simatović-Frenki. Mićo Stanišić je na privremenoj slobodi u Srbiji.

General Vojske Republike Srpske Radislav Krstić, pravosnažno osuđen na 35 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja genocida u Srebrenici, takođe je u haškom pritvoru, u koji je vraćen posle napada koji je preživeo na izdržavanju kazne u zatvoru u Velikoj Britaniji.

Krstić je u haškom pritvoru privremeno, dok ne bude upućen u jednu od evropskih zemalja, s kojima Tribunal ima ugovor o izdržavanju kazni, najverovatnije u Poljsku.

Programom posete, za sredu je predviđen i susret Antića, koji je i glavni pravni savetnik u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije, s predsednikom Haškog tribunala Teodorom Meronom.

Sredinom januara, pritvorenike je obišao ministar pravde Srbije Nikola Selaković, koji je razgovarao i s tužiocem Bramercom i s predsednikom suda Meronom.

Na kraju posete Hagu, ministar Selaković je najavio da će Vlada Srbije doneti mere za pomoć pritvorenicima.

Vladinom odlukom, donetom nedavno, novčanu pomoć od marta će dobijati i osuđeni, a ne samo optuženi državljani Srbije, kao što je do sada bio slučaj, kao i oni koji se nisu dobrovoljno predali sudu. Porodice pritvorenih imaće pravo na četiri avionske karte godišnje za posete.

(Telegraf.rs / Izvor: Beta)