OPOZICIJA JEDINSTVENA: Nikolićeva izjava je iskakanje iz platforme
Srpska opozicija smatra da je izjava Tomislava Nikolića o legalizaciji paralelnih institucja na Kosovu i Metohiji iskakanje iz okvira utvrđenih platformom, dok analitičari na tu izjavu gledaju kao na znak da Beograd pristaje da se stanje promeni
Brojne reakcije izazvala je jučerašnja izjava predsednika Srbije koji je o legalizaciji paralelnih institucija na severu Kosova i Metohije rekao da je u pitanju stvaranje novih kosovskih institucija kojima će upravljati Srbi.
Opozicione stranke DS i LDP smatraju da izjava predsednika Srbije Tomislava Nikolića "iskače" iz dokumenata o Kosovu i Metohiji koje su donele Vlada i Skupština Srbije.
LDP tvrdi da bi takvim rešenjem Srbi na Kosovu dobili i manje od onog što im se nudi Ahtisarijevim planom, a DSS kaže da Srbi na Kosovu neće prihvatiti gašenje srpskih institucija.
Analitičari kažu da je izjava Nikolića korak napred i znak da Beograd pristaje da se stanje promeni.
Ističući da Srbi na Kosovu neće prihvatiti da se srpske institucije gase, kao ni da Srbi države Srbije postanu samo zajednica na Kosovu, poslanik DSS i jedan od lidera Srba sa severa Kosova Marko Jakšić rekao je za taj radio da Srbi na Kosovu nisu oduševljeni izjavom predsednika Srbije, imajući u vidu da on, kako je naveo, "institucije srpske države menja za albanske institucije u Prištini".
Time, kako ocenjuje Jakšić, srpski narod na području Kosova bukvalno više nisu građani države Srbije nego srpska zajednica.
- To je jedna izjava koja je dosta i rezignirala i razočarala Srbe na prostoru Kosova i Metohije. Mi tako nešto nećemo da prihvatimo, nećemo da prihvatimo da se institucije države Srbije gase. Ako hoće predsednik države da ukine institucije srpske države na prostoru Kosova i Metohije, on je prvo morao da promeni Ustav Srbije - smatra Jakšić, i dodaje da su do tada te institucije za Srbe realne, verodostojne i validne.
Međutim, Jelena Milić iz Centra za evroatlantske studije najavu Nikolića ocenjuje za taj radio kao pozitivan pomak i jedan korak napred.
Ona smatra da je dobro da se javnost priprema za okolnost da na Kosovu mora da postoji jedan set institucija sa jednom hijerarhijom i sa jednim izvorom određivanja nadležnosti tih institucija, a da je kompromis oko tih nadležnosti nešto što može da bude stvar pregovora.
Analitičar Dušan Janjić smatra da je izjava Nikolića znak da Beograd pristaje da se stanje promeni.
- Zajednica opština, koliko god da je autonomna, ona jeste pod kontrolom centralne vlasti, dakle Kosova, za srpske opštine u centralnom delu Kosova nema druge varijante nego izbori po kosovskim zakonima - rekao je Janjić.
Nikolićeva izjava za kosovskog analitičara Azema Vlasija znači da Srbija više neće moći direktno da održava svoje institucije na severu.
- Sigurno je da će u lokalnoj vlasti i u drugim institucijama biti Srbi, jer Srbi čine većinsko stanovništvo, ali to znači i da će lokalna vlast i svi ostali mehanizmi biti u okviru ustavnog sistema Kosova - rekao je Vlasi.
On smatra da Prištini preostaje da vidi koji će biti modaliteti lokalne vlasti u tom delu zemlje, a kako bi se zadovoljili interesi Srba, kao što je to u drugim sredinama na Kosovu gde su Srbi većinsko stanovništvo.
(M. B. / Tanjug)