ANALITIČAR CIA: Kosovo je ilegalno oduzeto Srbiji
Američki profesor Dejvid Kenin potvrdio je navode da su Albanci na Kosovu, u Makedoniji i Albaniji, ali i Bošnjaci "dve zajednice na Balkanu koje su pod patronatom Amerike više nego drugde iz istorijskih i političkih razloga"
Profesor Fakulteta za napredne međunarodne studije Univerziteta "Džon Hopkins" Dejvid Kenin kaže da je Kosovo ilegalno oduzeto Srbiji. Zbog toga, prema njegovim rečima, ne postoji kompromisno rešenje za Kosovo.
Ipak, bivši analitičar CIA rekao je za dnevni list "Politika" da "nema ničeg lošeg" u tome što su Beograd i Priština zamrzli pitanje statusa i što pokušavaju da reše osnovna pitanja.
Odgovarajući na pitanje da li će od Srbije biti traženo da prizna Kosovo kada bude trebalo da postane članica Evropske unije, Kenin je rekao da misli "da bi mnogo svrsishodnije bilo kada bi EU rekla da ni Srbija ni Kosovo ne mogu da postanu članice dok ne reše pitanje statusa".
On je potvrdio navode da su Albanci na Kosovu, u Makedoniji i Albaniji, ali i Bošnjaci "dve zajednice na Balkanu koje su pod patronatom Amerike više nego drugde iz istorijskih i političkih razloga".
- Sve ovo ne znači da ih mi favorizujemo, ali naši odnosi sa njima su veoma duboki, što svakako utiče na našu poziciju u regionu - kazao je Kenin.
Prema njegovim rečima aktuelna vlast je "zanimljiva" pošto "jasnu stratešku viziju ima premijer Ivica Dačić" iako je najveći broj glasova osvojila Srpska napredna stranka sa Tomislavom Nikolićem na čelu, što dokazuje "buka oko usvajanja Platforme o Kosovu".
Podsetimo, ovaj analitičar je u prvom delu intervjua ocenio da Srbi ne samo što su nezadovoljni drugima, nego su nezadovoljni i sami sobom, što može uticati na ceo region.
(M. S. / Izvori: Politika, Beta)