TADIĆ: Znao sam da se Dačić viđa sa Šarićevim ljudima
Na pitanje kada je prvi put čuo za kontakte Dačića sa članovima Šarićevog klana, bivši predsednik Srbije je rekao da ne može da govori o svim "podacima koje je dobio, jer ima obavezu čuvanja državne tajne"
Boris Tadić je izjavio da je kao predsednik Srbije i Saveta za nacionalnu bezbednost znao za kontakte Ivice Dačića s pripadnicima Šarićevog klana, ali da nikada nije dobio informacije da je Dačić "pod krivičnim gonjenjem".
Tadić je istakao i da njegov šef kabineta Miodrag Rakić i on nemaju nikakve veze sa ovom kampanjom, kao što nemaju ni uticaj na listove u kojima je ovo pitanje otvoreno.
- Uticaj na ove listove imaju stranke koje su na vlasti - ocenio je Tadić i naglasio da je pitanje borbe protiv organizovanog kriminala suviše ozbiljno da bi bilo predmet političkih manipulacija.
Tadić je dodao i da informacije vezane za kontakte Dačića i ljudi iz Šarićevog klana nisu ukazivale na to da je izvršeno neko krivično delo.
- Da jeste, to krivično delo bi bilo procesuirano - poručio je Tadić.
Na pitanje kada je prvi put čuo za kontakte Dačića sa članovima Šarićevog klana, on je rekao da ne može da govori o svim "podacima koje je dobio, jer ima obavezu čuvanja državne tajne" kao i da je to učinio kako bi obezbedio da istraga bude delotvorna do poslednjeg trenutka.
Kada se istraga završi i ovaj proces dobije epilog u sudskom postupku, napomenuo je Tadić, spreman sam da dam sva objašnjenja.
ODGOVOR VUČIĆU: ZA NAS DVOJICU VAŽE ISTI KRITERIJUMI
Odgovarajući na kritike Aleksandra Vučića da je pregovarao sa Dačićem o formiranju Vlade, iako je znao za njegove kontakte sa Šarićevim klanom, Tadić je precizirao da nikada nisu dobijene informacije takvog karaktera da je Dačić pod krivičnim gonjenjem.
- Svako je mogao da dođe u kontakt sa predstavnicima organizovanih kriminalnih grupa, a da li je neko počinio krivično delo, to je predmet istrage - naglasio je Tadić, dodajući da je i taj razlog, kao i mnogi drugi, uticao da, kao pregovara o sastavljanju Vlade posle izbora, nije želeo da prihvati da Dačić bude premijer, ni da Mlađan Dinkić bude ministar finansija i privrede, jer DS, u tom slučaju, ne bi mogla da utiče na političke procese u zemlji.
Tadić smatra da se Vučiću pitanje koje postavlja njemu o političkoj odgovornosti vraća kao bumerang, jer on sada sedi u Vladi sa Dačićem.
- Ako je taj kriterijum važio za mene, važi i za njega. Ja u svakom slučaju nisam hteo da prihvatim da Dačić bude premijer - rekao je Tadić i objasnio da je hteo da DS zadrži kontrolni proces u borbi protiv organizovaniog kriminala i vošenju zemlje prema Evropskoj uniji.
O IZBORIMA: NE BAVIM SE DNEVNO POLITIČKIM ZBIVANJIMA
Na pitanje da li bi aktuelna politička kriza mogla uzdrmati Vladu i uticati na raspisivanje izbora, Tadić je odgovorio da se, kao počasni predsednik DS, ne bavi dnevno političkim zbivanjima.
- Nije korisno da ja komentarišem pitanje stabilnosti Vlade i kada će doći do izbora - rekao je Tadić, dodajući da ni mnoge opozicione stranke pristupom ovom pitanju ne rade sebi u korist, jer bi o njemu trebalo da prodiskutuje sama Vlada.
Tadić je ocenio da će način na koje stranke u Vladi vode zemlju, rešavaju unutrašnje razmirice i diskutuju o pitanjima iz prošlosti definisati njihov potencijal da vode zemlju u budućnosti.
- Videćemo kako će se stvari odvijati, ja ne bih da prognoziram ovo pitanje - rekao je Tadić naglasivši da se nada da će DS biti spremna za vanredne izbore, ako ih bude, ali je napomenuo da je to pitanje za novog predsednika stranke Dragana Đilasa.
(Telegraf.rs / Izvor:Fonet / Foto: Telegraf.rs)