Dačić: Zajednički pristup sa SAD o Kosovu

Ministar policije će prisustvo na Molitvenom doručku iskoristiti da razgovara sa ljudima iz Stejt departmenta i Kongresa

Neophodno je naći zajednički pristup za rešenje pitanja Kosova i Metohije između Srbije i SAD, kao tradicionalnih saveznika, jer je odnos prema Srbiji važan za regionalni mir i stabilnost, izjavio je u Vašingtonu zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

Dačić, koji će prisustovati Molitvenom doručku, rekao je da će posetu SAD iskoristiti da razgovara sa ljudima iz Stejt departmenta i Kongresa. Osim Dačića, događaju će prisustvovati i ministar za dijasporu Srđan Srećković, nekadašnji šef diplomatije i lider SPO Vuk Drašković i funkcioner Ujedinjenih regiona Vlajko Senić.

- Već sam razgovarao sa kongresmenima Tarnerom i Rorebaherom i raduje me da smo imali visok nivo razumevanja i saglasnosti oko toga da je neophodno naći zajednički imenitelj između SAD i Srbije, odnosno srpskih interesa na Balkanu, i da su njihovi pogledi relativno slični mojim predlozima koje sam davao za rešenje krize na Kosovu i Metohiji - istakao je Dačić.

On je naglasio da je važno da tradicionalni saveznici kao što su Amerika i Srbija pronađu elemente zajedničkog pristupa za rešenje pitanja Kosova i Metohije, ocenivši da je odnos prema Srbiji važan za regionalni mir i stabilnost.

Dačić je rekao da će tokom posete SAD razgovarati sa kongresmenom Denom Bartonom, koji predstavlja srpski kokus u Kongresu, kao i da će imati susrete u američkoj DEA i policijama Merilenda i Vašingtona.

- To će biti nastavak naše uspešne saradnje koju imamo kao MUP Srbije sa našim partnerima u SAD. Kao rezultat tih dobrih odnosa, naše ministarstvo je pre mesec dana poslalo u SAD posebnog policijskog atašea koji se nalazi u okviru ambasade Srbije u Americi - dodao je Dačić.

Molitveni doručak se organizuje u Vašingtonu, u prisustvu predsednika SAD Baraka Obame, američkih političkih i vojnih predstavnika, kao i uglednih gostiju iz sveta.

Centralni događaj predstavlja doručak na kome govori predsednik Amerike i jedan gost čiji se identitet do poslednjeg trenutka ne otkriva.

Tradicija okupljanja na Molitvenom doručku počela je 1953. godine, pod predsednikom Dvajtom Ajzenhauerom, koji je okupio grupu kongresmena na skupu čiji je cilj bio da se pomogne u prevazilaženju podela u tadašnjem američkom društvu.

(Tanjug)