AKO SE NE IZVINI: Poslaniku uzimaju tri plate!

Poslanici srpskog parlamenta mogli bi već do prolećnog zasedanja da dobiju kodeks ponašanja, nada se Zoran Babić (SNS), predsednik Administrativnog odbora. SNS i DS se zalažu za to

Poslanici srpskog parlamenta mogli bi već do prolećnog zasedanja da dobiju kodeks ponašanja, nada se Zoran Babić (SNS), predsednik Administrativnog odbora, a onaj ko se ogreši o pravila, moraće kako predviđa nacrt ovog dokumenta da se javno izvini ili ostaje bez tri plate.

Nacrt kodeksa uradio je prethodni skupštinski saziv, on je osnov za novi tekst, a Nenad Konstantinović (DS), koji je rukovodio poslom, smatra da ga treba usvojiti što pre. Iako su saglasni da je kodeks neophodan, sudeći po izjavama, Babić i Konstantinović različito "čitaju" isti tekst.

Prethodni skupštinski saziv završio je nacrt kodeksa, takoreći, uoči izbora, pa parlament nije stigao da ga usvoji. Tadašnja opozicija nije baš blagonaklono gledala na ovaj dokument, ocenjujući da on guši slobodu govora. Bilo je mišljenja da je kodeks nepotreban, jer sve već piše u poslovniku, ali je DS tvrdio da je neophodan. Konstantinović i sada kaže da ovaj dokument treba doneti, a Zoran Babić se slaže.

Babić je pozvao poslaničke grupe da postave predloge kandidata za članove Radne grupe koja će pripremiti kodeks, o kome bi se poslanici izjasnili pre početka prolećnog zasedanja, kako bi, nada se on, nova pravila mogla da se primenjuju na prvom redovnom zasedanju koje počinje u martu. On navodi da je osnov za rad nacrt koji je pripremio prethodni saziv, koji ima "određene manjkavosti".

- Radićemo zajedno sa misijom OEBS-a, koristićemo kodekse parlamenta koji ih imaju. Nadam se da ćemo brzo doći do predloga - rekao je Babić.

Babićeva, kako kaže, lična dilema odnosi se na etičko telo koje će biti ustanovljeno i treba da proceni da li je neko prekršio kodeks. On navodi da će etičko telo izricati kazne koje su vrlo slojevite, kreću se od izvinjenja do finansijskih mera, pa treba dobro promisliti da li će ono biti nazavisno sa čalnovima van parlamenta, ili će ga ćiniti poslanici sa dugim parlamentarnim stažom, koji uživaju ugled kod svih.

Babić je, kaže, bliži ovoj poslaničkoj varijanti etičkog tela i dodaje da je to zato što misli da niko sa strane ne može da razume rad parlamenta, kao poslanici koji znaju kako debata može da ponese, šta može da se kaže. Ipak, ovu Babićevu dilemu rešiće Radna grupa.

Nenad Konstantinović, autor nacrta, kaže da nacrt koji je on uradio, a koji je dobar i treba ga kao takvog usvojiti "rešava ukupno ponašanje poslanika, znači van skupštinske sale, njihov odnos prema funkciji, državnoj imovini..."

Babić i Konstantinović izgleda različito čitaju nacrt u delu koji predviđa šta poslanik ne sme da uradi. Prema Babićevim rečima, sankcionisaće se onaj ko "bude vređao, ili iznosio laži". Prekršilac prava će biti pozvan da se javno izvini , a ako neće, primeniće se finansijske mere, odnosno kazna u iznosu od tri plate (oko 225.000 dinara). Babić tvrdi da ovakva ograničenja uopšte neće ugroziti slobodu govora.

Konstantinović tvrdi da kodeks nema nikakve veze sa "diskusijama u parlamentu". Prema njegovim rečima, mere koje Babić pominje iz nacrta "odnose se na drugo ponašanje poslanika, a ne na govor, u svakom slučaju, DS nema razloga da strahuje da ćemo biti ograničeni u nastupima".

(Telegraf.rs/Izvor: Politika)