DAČIĆ SA MILANOVIĆEM: Hag opterećuje odnose dve države (FOTO) (VIDEO)
Premijer Vlade Srbije rekao je da su odnosi između Srbije i Hrvatske ključni u regionu, kao i da ne treba čekati 2014. godinu da bi se rešilo pitanje tužbi pred Međunarodnim sudom pravde
Premijeri Srbije i Hrvatske Ivica Dačić i Zoran Milanović saglasili su se da međusobne tužbe pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu opterećuju odnose dve države i da ne treba čekati 2014. godinu za rešenje tog pitanja.
Premijer Srbije rekao je da je sa hrvatskim kolegom razgovarao o međusobnim tužbama dve zemlje, ali ne i o tome kako ih rešiti i da ne treba čekati 2014. godinu da bi se taj problem rešio.
Dačić je rekao da tema tužbi nije mogla biti izbegnuta, jer je i ona, kako je istakao, deo "otvorenih i nerešenih" pitanja iz prošlosti dve zemlje.
- Nismo danas razgovarali kako rešiti taj problem, ali mislim da nije dobro čekati 2014. godinu kada počinje rasprava (pred Međunarodnim sudom pravde) - istakao je Dačić.
Milanović je rekao da je poznato da to pitanje opterećuje odnose dve države.
- U detalje nismo ulazili ali da to pitanje opterećuje odnose Srbije i Hrvatske svi znate. Tražićemo rešenje - naveo je hrvatski premijer.
Pitanje tužbe Hrvatske i protivtužbe Srbije za genocid pred MSP je jedno od nerešenih problema u odnosima dve zemlje.
ODNOSI SRBIJE I HRVATSKE KLJUČNI ZA REGION
Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić i premijer Hrvatske Zoran Milanović sastali su se u zgradi Palate Srbije i tom prilikom istakli da su odnosi dve zemlje ključni za mir i prosperitet regiona.
To je bila prva poseta Milanovića Beogradu otkako je maja prošle godine došao na čelo hrvatske vlade i prvi susret sa premijerom Srbije. Do posete dolazi na inicijativu Milanovića, koji će u Beogradu razgovarati samo sa Dačićem.
Dvojica premijera su se rukovali u holu, a zatim otišli u salu na sastanak "u četiri oka".
Kako piše hrvatski Jutanji list, Milanović je u Beograd došao kolima a na prelazu Bajakovo - Batrovci ga je dočekao hrvatski ambasador u Srbiji Željko Kupršeka. List dodaje i da će na ručku premijer Hrvatske biti poslužen ribom na lični zahtev.
Do posete dolazi na inicijativu Milanovića, koji će u Beogradu, osim sa Dačićem, razgovarati i sa predstavnicima hrvatske manjinske zajednice u ambasadi Hrvatske.
Teme razgovora Milanovića i Dačića, bile su "šest živih rana": položaj Srba u Hrvatskoj i njihova kolektivna prava, procesuiranje ratnih zločina, povratak izbeglica i rešavanje njihovih imovinskih prava, pitanje granice na Dunavu, reciprocitet privrednoj saradnji i pomoć Hrvatske u Srbiji na njenom putu kao Europskoj Uniji.
Hrvatski premijer izjavio je da je do susreta sa srpskim kolegom Ivicom Dačićem moglo da dođe i ranije, ali da su neke stvari stajale na putu i da odnosi Beograda i Zagreba nisu bitni samo za te dve zemlje već i za region.
- Obratite nam se za pomoć. Mi ćemo biti fer, a vi gledajte da li će to tako biti. Hrvatska bez zadnje misli će dati sve od sebe - poručio je Milanović.
Premijer Vlade Srbije Ivica Dačić rekao je da su odnosi između Srbije i Hrvatske ključni u regionu i u tom smislu veoma je bitno da vlade dve zemlje sarađuju u realizaciji svojih nadležnosti kao što je pitanje međusobnih odnosa.
- Ovaj susret ocenjujem kao pozitivan u kojem smo se dogovorili da naši odnosi treba da se normalizuju i definisali tri korpusa pitanja - kazao je premijer Srbije.
Dačić je naveo da se prvi korpus problema odnosi na pitanja iz prošlosti, da većina datira od sredine devedesetih, a da je jedna od novijih pitanje presuda Haškog tribunala.
Drugi korpus pitanja je ekonomska saradnja.
- Želimo da otvorimo to pitanje saradnje Srbije i Hrvatske bez obzira na promene koje će uslediti zbog ulaska Hrvatske u EU - rekao je Dačić.
Kao treći segment, srpski premijer je izdvojio približavanje Srbije EU i tu još jednom podvukao da će Hrvatska podržava put Srbije na tom putu.
Hrvatski premijer Zoran Milanović izjavio je da je do susreta sa srpskim kolegom Ivicom Dačićem moglo da dođe i ranije, ali da su neke stvari stajale na putu i da odnosi Beograda i Zagreba nisu bitni samo za te dve zemlje već i za region.
(D. Z. / Tanjug)