NIKOLIĆ: Političari od Srbije napravili besmislenu zemlju

- Ne očekujem da će do vanrednih izbora u Srbiji doći bar do polovine sledeće godine. Siguran sam u to da Vladu ne može da sruši slučaj Miroslava Miškovića - kaže predsednik Srbije

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da ne očekuje da će do vanrednih izbora u Srbiji doći barem do polovine sledeće godine i da je siguran u to da aktuelnu Vladu ne može da sruši slučaj Miroslava Miškovića ili bilo kog drugog biznismena i političara koji se nađe iza rešetaka.

Za katastrofalno stanje u državi i propast privrede, smatra predsednik, najodgovorniji su upravo političari i zato baš oni ne smeju da se provuku u borbi protiv korupcije.

- Političari su od Srbije napravili ovako besmislenu zemlju. Nikad u njoj ne bi bilo ovoliko korupcije i kriminala, mita, nezadovoljstva građana svojim životom da to nisu želeli političari. Dakle, prvo na političare - poručio je Nikolić.

Nije korektno, smatra on, da se vođenje istraga protiv političara tumači kao hajka ili obračun, kao što nije u redu ni da se istrage protiv pojednih imućnih ljudi razumeju kao obračun sa svim bogatima. Baš zbog toga, poručio je predsednik, svi treba da budu ubeđeni u to da istrage, uključujući i one protiv Miškovića, neće da se razvuku na 10 ili 15 godina.

- To moraju da budu potpuno jasni i čisti slučajevi, baš kao i kod političara, ali kada su jasni i čisti, onda ne sme da se okleva i niko ne sme da bude zaštićen - ukazao je Nikolić.

Predsednik smatra i da nijedan slučaj, pa ni slučaj Miškovića, ne mogu i ne smeju da uzdrmaju Vladu, a da će ona pasti onog trenutka kada neko iz koalicije zaustavi neku istragu.

- Vlada ne može da padne zbog toga što se bori protiv kriminala. Onda tu nešto nije u redu i takva Vlada nije ni trebalo da bude formirana. Onda je trebalo da mi neko kaže: "Mi nećemo da formiramo takvu Vladu zato što će ta Vlada da se bori protiv kriminala, pa će možda da dokači i nekog od nas - rekao je predsednik.

On, međutim, nije isključio mogućnost da se sledeće godine održe vanredni izbori, ali je istakao da očekuje da do njih neće doći barm do juna 2013. godine, kada će se definitivno znati da li je EU odlučila da pregovara sa Srbijom ili ne.

Predsednik Srbije, i bivši lider naprednjaka, ne krije da je očigledno da upravo SNS ima najveće šanse za uspeh na izborima, ali ukazuje i na to da je SNS ozbiljna državotvorna stranka i da zna šta znači pet meseci bez Vlade.

- To je pet meseci bez odluka, bez preuzimanja odgovornosti, pet meseci trčanja po Srbiji, obećavanja i ulaženja u štale, njive, šume i polja, i to dovodi do mogućnosti da nam izmakne ono što je najvažnije - EU i sudbina Kosova i Metohije, koji su povezani. Ne očekujem, barem ne u prvoj polovini godine, da neko ko je tek uzeo vlast odlazi, a posle toga zavisi kako odluči Skupština i građani Srbije. Ja ću sa tim da se složim - ocenio je predsednik.

U regionu, poručio je Nikolić, dok je on predsednik države, Srbija neće biti uzrok nestabilnosti, ali će čuvati svoje dostojanstvo. Srbiju, kako je naglasio, niko ne može da pljuje i optužuje za zločine, a kamoli da ceo narod optužuje za zločin pojedinca, jer su i Srbi bili žrtve.

- Neki Srbi su bili zločinci, ali su mnogi Srbi bili žrtve zločina drugih naroda. Ako možemo preko toga da stavimo jedan debeli sloj betona, kao što se stavlja na atomski sklonište i da idemo dalje, da to bude podloga za naše nove odnose, može, a ako Hrvatska i BiH žele da opterećuju naše odnose do večnosti, tu ništa ne možemo - smatra Nikolić.

Svojim kolegama u BiH i Hrvatskoj zato poručuje da je Srbija spremna da sa njima uspostavi dobre odnose čim oni to budu želili, a činjenicu da sastanka na vrhu nema tumači kao posledicu toga što te dve države "na čelu ili blizu čela imaju ljude koji ne žele da sarađuju sa Srbijom, a izgovor nalaze u Tomislavu Nikoliću".

Ni Izedbegoviću ni Josipoviću, dodaje predsednik Srbije, nije dovoljno kad kaže da priznaje Hrvatsku i BiH u granicama u kojima su članice UN i da je glavni grad Hrvatske Zagreb, a BiH Sarajevo i da oni imaju svoje rukovodstvo koje je birao narod.

- Oni traže izgovor da ne sarađuju sa Srbijom - Hrvatska ima tužbu za genocid, ima otvoren put ka EU i samo bi joj još falilo da sa Srbijom počne da pregovara o imovini Srba, neisplaćenim penzijama, otetim stanovima, o "Oluji" zbog koje Hrvastka slavi umesto da tuguje kao što Srbija tuguje zbog Srebrenice, jer bi nam mnogo toga u žviotu bilo lakše da nije bilo te Srebrenice - poručio je Nikolić.

Predsednik Srbije ističe i da on nije taj koji opstruira procese regionalne saradnje i pomirenja i kao primer navodi i što je kosovskoj predsednici Atefeti Jahjagi uputio zvaničan poziv za susret.

O tome je, kako precizira, obavestio i visoku predstavnicu EU Ketrin Ešton i komesara za proširenje Štefana Filea, ali "već 20 dana odgovora nema". Predsedik podseća i da je sve bilo dogovoreno za susret sa Jahjagom nedavno u Crnoj Gori, ali da je presuda Ramušu Haradinaju poremetila planove.

- To je bio skup vrlo zanimljiv. Albanija, Kosovo, Crna Gora, Srbija... Pa šta, išao bih da nije došla ta presuda Haradinaju koja zasita opterećuje naše odnose - navodi Nikolić.

Sumirajući šest meseci provedenih na čelu države, Nikolić je naveo da je zadoovljan pre svega što je, uprkos svim preprekama, uspeo da pobedi na izborima, a zatim i što je ponudio mandat onome ko je uspeo da sastavi vladu.

- Mislim da je dobro što ta vlada radi u velikoj meri onako kako bih ja radio da sam u kojem slučaju njen član, ili predsednik. Postoji apsolutno jedinstvo između predsedništva i vlade između toga šta su prioriteti i kako da se oni ostvare - rekao je Nikolić.

On je dodao i da je ponosan na to što je Srbija ušla u razgovore sa velikim investitorima iz Evrope i svih krajeva sveta i što, istovremeno, na više koloseka rešava svoje unutrašnje probleme, ali potpuno će biti zadovoljan tek kada se završi niz započetih projekata.

Danas, on je uveren da je na izborima pobedio zato što Srbiju poznaje bolje od drugih i siguran je da neće ponoviti greške njegovih prethodnika. Kaže, tuđe greške neće ponavljati, ali "sigurno neće ni želeti da ostane na vlasti ako i kada greške bude činio"

- Političar koji pravi greške je najveći kad svoje greške uvidi, a ako ne može da se popravi, on treba da se skloni. Nećete me trpeti nijedan dan duže nego što bi trebalo ukoliko budem činio greške, iako ne znam zašto bi predsednik republike činio greške i zašto bi se umešao uopšte među one koji su spremni da ih čine - zaključio je Tomislav Nikolić.

(Telegraf.rs / Tanjug)