MIHAJLOVIĆ: Bajatovića fotelja ne može da spasi!
- To što je Dušan Bajatović ponovo imenovan za direktora ne znači da će se prekinuti započete istrage oko "Azotare" i splasnuti naši zahtevi da se polože računi za poslovanje ''Srbijagasa'' u prethodnom periodu - kaže ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine
Ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović izjavila je da će u okviru afere "Azotara" morati da se ispita i poslovanje "Srbijagasa", kao i da se utvrdi šta je bilo sa "Agroživom" i "Informatikom" i drugim ćerkama-firmama "Srbijagasa".
- To što je Dušan Bajatović ponovo imenovan za direktora ne znači da će se prekinuti započete istrage i splasnuti naši zahtevi da se polože računi za poslovanje ''Srbijagasa'' u prethodnom periodu. Građani imaju pravo da znaju šta se dešava u državnim preduzećima - ona za "Večernje novosti".
- Moraće da se ispita i šta je bilo sa ''Agroživom'' i ''Informatikom'' i drugim ćerkama-firmama ''Srbijagasa''. One su povećavale troškove ''Srbijagasa'', a samim tim i cenu kubika gasa, što je proizvelo loše posledice za privredu i građane - rekla je ministarka.
Ona je naglasila je da ne postoji preduzeće koja se bavi gasom, a koje je u minusu, a "Srbijagas" danas ima gubitke oko 800 miliona evra i zato se radi na njegovom restrukturiranju, kako bi bilo profitabilno preduzeće.
Mihajlovićeva, koja je fundcioner SNS-a, ukazala je da je Bajatovićeva funkcija unutar partije stvar samog SPS-a, i naglasila da je njena stranka od početka govorila da joj je ključni cilj da se izbori sa kriminalom i korupcijom, "i tu ne smemo da ustuknemo ni pred kojom partijskom bojom".
- Krenulo se žestoko u tu bitku i duboko verujem da će stvari u Srbiji da se promene. A da li će na tom putu neko da se ljuti, o tome neću ni da razmišljam. Samo vidim da narod ceni našu borbu pošto SNS trenutno podržava više od 30 odsto građana - smatra ona.
Prema njenim rečima, u energetici je bilo mnogo korupcije i navela da je imenovala Ljubišu Milanovića za specijalnog savetnika za borbu protiv kriminala i korupcije, koji će se baviti tim stvarima.
- Nemam konkretne podatke koliku smo štetu pretrpeli zbog takvog odnosa, ali se zna da je ovde od 2000. do 2011. godine kroz energetski sektor prošlo na stotine miliona evra, a ništa nije urađeno. Potpuno je jasno da je taj novac otišao na neku drugu stranu. Za tih deset godina mogli smo da imamo termoelektranu ''Kolubaru B'' ili TENT 3 - rekla je ministarka energetike.
Što se tiče EPS-a, ona je ukazala da je stav ove vlade da EPS ne treba privatizovati.
- To smo jasno rekli. Tačno je da smo nedavno usvojili polazne osnove za korporativizaciju EPS, jer hoćemo ne samo da sačuvamo to preduzeće nego da ga učinimo efikasnim i profitabilnim, što ono danas nije - rekla je ona.
Korporativizacija je, kako je navela, "dubinska reforma EPS, a u isto vreme ćemo uraditi i procenu kapitala firme. Moramo da znamo čime raspolažemo, a onda kreću ulaganja, jer EPS treba da bude ponos Srbije", zaključila je ministarka.
(Telegraf.rs / Tanjug)