DOKLE VIŠE: Novi uslovi za članstvo Srbije u EU?
Šef belgijske diplomatije Didije Rejnders kaže da je na sastanku Evropskog saveta prošle godine "stekao pomalo utisak da se dodaju uslovi u odnosu na ono što je ranije već traženo od Srbije"
ŠTA JOŠ TRAŽE? Ministar spoljnih poslova Belgije Didije Rejnders kaže da ima utisak da se, pred sastanak Evropskog saveta u decembru, Srbiji postavljaju novi uslovi. On dodaje da je zbog toga "sada sve neizvesno".
Rejnders je za dnevni list "Večernje novosti" na pitanje može li Srbija da se u decembru nada bar famoznom "uslovnom datumu" za početak pretprijemnih pregovora za članstvo u Evropksoj uniji, rekao da je, kada je došao na Evropski savet u decembru prošle godine, "stekao pomalo utisak da se dodaju uslovi u odnosu na ono što je ranije već traženo od Srbije".
- To me je malo iznenadilo. Stekao sam utisak da se tražilo da se ispune određene stvari koje mogu da se urade tek kada proces započne. Zato je sada sve neizvesno - kaže šef belgijske diplomatije.
On je, takođe, naglasio značaj postizanja rezultata u dijalogu između Beograda i Prištine, zahvaljujući kojima bi Srbija mogla da pređe na novu etapu u okviru evropskog procesa. Na podsećanje da su neke zemlje EU pokrenule inicijativu da Srbija dobije pozitivnu poruku na sledećem sastanku Evropskog saveta u decembru, Rejnders kaže da je Belgija uvek imala takav pristup, sa željom da Srbija, ali i ceo region zapadnog Balkana mogu da napreduju ka EU.
- Moje lično uverenje je da zemlje Balkana treba da budu sastavni deo EU. Prilično je neverovatno da i sto godina od početka Prvog svetskog rata još ne uspevamo da integrišemo Balkan u okviru evopskog procesa. Svedoci smo šta se dogodilo pre dvadesetak godina, kada je EU pokazala nemogućnost da sama reši bezbednosne probleme na sopstvenim granicama - dodao je on.
Prema njegovim rečima, postoji izazov razvoja EU, geopolitički i istorijski, koji je dosta logičan, ali postoje i pravila u kojima se traži poštovanje kriterijuma iz Kopenhagena na političkom planu i, kasnije, na ekonomskom i monetarnom planu, kroz sporazum iz Mastrihta. Na pitanje da li je Srbija spremna da pređe na sledeću etapu integracionog procesa, Rejnders kaže da, kada je reč o debati oko Srbije, "na stolu su direktno odnosi s Kosovom".
- Već smo, krajem prošle i početkom ove godine, nastojali da ostvarimo napredak koji je omogućio da se pređe važna evropska etapa. Između Beograda i Prištine treba da vidimo dalji konkretan napredak. S obe strane, naravno - kaže Rejnders.
On je rekao da je u trenutku izbora nove vlade postojala zabrinutost "zbog profila kandidata", ali, dodao je, često se kaže da s najtvrđima postižete dogovor.
- Videlo se to i u drugim regionima u svetu. Neko ko ima čvršći stav može nekada da ode dalje u pregovorima - smatra belgijski političar.
Na pitanje šta konkretno očekuje kada je u pitanju Kosovo da bi Srbija krenula dalje na evropskom putu, on je rekao da je ono što se sada očekuje da dijalog između Beograda i Prištine zaista napreduje i da se reši određeni broj situacija.
- To u ovom trenutku ne podrazumeva traženje priznanja. Poznato je da su evropske zemlje i dalje podeljene oko priznavanja nezavisnosti Kosova. Da su sve evropske zemlje u jednom trenutku priznale Kosovo, teško bi bilo zamisliti integraciju, kada određena zemlja ne priznaje svog suseda. Ali ne nalazimo se u takvoj situaciji. U mnogo smo ranijoj fazi, započinjemo proces i ono što želimo je stabilizacija, da određeni broj problema vezanih za manjine bude rešen - istakao je Rejnders.
Upitan da li Srbija rizikuje ponovno uvođenje viza, on je rekao da to ne može da kaže u ovom trenutku.
- Tražićemo procenu naših nacionalnih službi i službi Evropske komisije da bismo mogli da zauzmemo stav - rekao je Rejnders i dodao da Belgija želi da bude u situaciji da ide ka sistemu olakšanog kretanja i pristupa teritorijama, pod uslovom da sistem readmisije bude veoma jasno organizovan.
- Jer, ako jednoga dana zemlje treba da uđu u Uniju, onda i građani, ako to žele, treba da imaju mogućnost da mogu da se kreću, ali u legitimnim uslovima - rekao je šef belgijske diplomatije.
(M. S. / Izvor: Večernje novosti)