JOŠ NAM SAMO TO TREBA: Otvara se i "pitanje Vojvodine"?
Vlada Vojvodine formirala Koordinaciono telo za saradnju s Vladom Srbije, koje se u diplomatskim krugovima ironično naziva "Ministarstvom za Srbiju"
Najnovije posete ambasadora moćnih zapadnih zemalja Vojvodini izraz su njihove zabrinutosti zbog mogućeg pogoršanja odnosa između Beograda i Novog Sada, do kojeg bi došlo zbog centralističkih tendencija republičkih vlasti i želje Pokrajine za što većom autonomijom, objavio je list "Danas".
U ambasadama u Beogradu se sa zabrinutošću gleda na pozive za gušenje Autonomne pokrajine, koji dolaze zasad samo od relativno marginalnih grupa, ali koji izazivaju podizanje tenzija u Vojvodini i preteće poruke s druge ekstremne strane o mogućoj secesiji. Naravno, diplomate još ne žele da o ovome govore zvanično, ali ukazuju na to da bi Vojvodina, ukoliko se ne uspostavi most razumevanja između Beograda i Novog Sada, mogla da postane "državni problem" Srbije.
Relaksiranju situacije svakako ne doprinosi to što vlast na nivoima Republike i Pokrajine drže međusobno suprotstavljene koalicije stranaka, SNS-SPS-URS s jedne strane i DS-SVM-LSV s druge. Na to kakvi su "šumovi" u komunikaciji dve strane ukazuje odluka Vlade Vojvodine da formira Koordinaciono telo za saradnju s Vladom Srbije, koje se u diplomatskim krugovima pomalo ironično naziva "Ministarstvom za Srbiju".
Ambasadori Nemačke, SAD i Austrije posetili su u sredu i četvrtak Novi Sad, gde su se susreli sa predsednicima Vlade i Skupštine Vojvodine Bojanom Pajtićem i Ištvanom Pastorom i gradonačelnikom Novog Sada Milošem Vučevićem. Svi sastanci bili su iza zatvorenih vrata, a objavljena su štura saopštenja.
Samo je ambasador Nemačke Hajnc Vilhelm, zahvaljujući domaćinima iz VIP fonda, nakratko bio na raspolaganju novinarima, ali nije želeo da govori o političkim temama. Kako je iz pokrajinske vlade saopšteno, ambasador Vilhelm je "pokazao poseban interes za aktuelnu političku situaciju u Vojvodini, posebno u svetlu odluka Ustavnog suda Srbije, koje se odnose na položaj APV".
- Nije moj posao da se mešam u ovo pitanje ni na koji način. Mi smo primili k znanju odluku USS i na Vladi Srbije je da u koordinaciji s Vladom Vojvodine reši to pitanje. Prema onome što sam čuo od Ištvana Pastora, u Vojvodini brojne nacionalne zajednice žive u miru, u zvaničnoj upotrebi je šest jezika i oni se koriste u parlamentu, školama i na univerzitetu. Nemamo razloga da se žalimo. Ovde sam video modele koji bi mogli biti primer drugim regijama i zemljama u Evropi - kazao je Vilhelm novinarima u Novom Sadu.
(I. M. / Izvor: Danas)