DELEVIĆ: Proširenje EU izgubilo regionalni karakter
Predsednica skupštinskog odbora za evropske integracije kaže da su aktivnosti EU u poslednje vreme razbijene u više manjih koraka, tako da sticanjem statusa kandidata zemlja ne dobija u isto vreme i datum za otpočinjanje pregovora
Proces proširenja Evropske unije (EU) izgubio je karakter regionalne saradnje, ocenila je danas u Gracu predsednica skupštinskog odbora za evropske integracije Milica Delević.
- Sad se ne stiče utisak da je to regionalno pitanje, već da zemlje većinu političkih i ekonomskih pitanja moraju da reše samostalno - navela je Milica Delević.
Ona je na skupu "Prevazilaženje krize proširenja na Zapadnom Balkanu", koji se održava na Univerzitetu Grac navela da je ranije bilo primera da predsednici zemalja na Balkanu zajednički upute pismo Evropskoj komisiji, što danas više nije slučaj.
Prema Delevićevoj, u poređenju sa talasom proširenja iz 2004. godine, aktivnosti EU su "u poslednje vreme razbijene u više manjih koraka" tako da sticanjem statusa kandidata zemlja ne dobija u isto vreme i datum za otpočinjanje pregovora.
Komentarišući značaj članica EU u procesu prijema novih zemalja, ona je ocenila da je proširenje dobilo bilateralni karakter jer ojačalo uloga članica.
- Ranije se tim pitanjem isključivo bavila Komisija, a uloga članica je bila samo da kažu da - navela je Delević.
Prema njenim rečima, sada je proces obrnut tako da Komisija preporučuje da se zemlji dodeli status kandidata, ali članice tu odluku uslovljavaju nizom uslova, najčešće političke prirode.
Nekadašnji izaslanik EU za Balkan Štefan Lene ocenio je da novih prijema u EU neće biti verovatno pre 2020. godine što će usporiti reforme na Zapadnom Balkanu.
- Ako imate dva mandata vlade bez napretka u integracijama, političari nisu motivisani da rade - upozorio je Lene.
On je ocenio da bi trebalo razmotriti izmenu politike dodele novca iz pretpristupnih fondova (IPA) tako da za svako napredovanje u ispunjavanju kriterijuma zemlje dobiju pristup novcu.
Učesnici skupa su istakli da će članstvo Hrvatske u EU naročito uticati na Bosnu i Hercegovinu tako što će tamošnjoj "političkoj eliti pokazati da nema drugog puta osim približavanja EU".
(Telegraf.rs/ Izvor: Beta)