Đurić: Očekujemo otvaranje klastera 3 u januaru ili februaru

M. L.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Tanjug/AP

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić poručio je danas da će Srbija nastaviti u narodnom periodu da vodi nezavisnu spoljnu politiku, čija je ključna reč doslednost i izrazio očekivanje da će klastera 3 u pregovorima Srbije sa EU biti otvoren u januaru ili februaru.

"Mi ćemo se držati i Povelje UN i međunarodnog prava, jer je to za nas brana i zaštita. Tražićemo sjajne odnose sa svima, a posebno blisko sarađivati sa onima koji su spremni da saslušaju i uvaže naše interese. Fokusiraćemo se na stvaranje ekonomskih šansi za Srbiju", rekao je Đurić za TV K1.

Upitan šta smatra nekim od većih uspeha srpske diplomatije u 2024. godini, Đurić je rekao da je veliki uspeh bila borba u maju u UN protiv rezolucije o Srebrenici protiv Srbije.

"Ta rezolucija je predstavljala ozbiljnu pretnju, ali smo za samo tri nedelje, uz angažovanje celog našeg diplomatskog tima, uspeli da preokrenemo situaciju i ostvarimo značajnu pobedu na veoma osjetljivoj temi", rekao je Đurić.

Kao drugi uspeh, naveo je akciju da se spreči pokušaj da tzv. Kosovo postane članica Saveta Evrope.

"Postojala je realna opasnost da 'Kosovo' postane član, jer su već imali većinu, ali zahvaljujući intenzivnim diplomatskim kontaktima i angažovanjem, uspeli smo da to zaustavimo", rekao je Đurić.

Kao uspeh, istakao je i dalji napredak Srbije na evropskom putu.

"Ključni prioritet za našu diplomatiju u prethodnoj godini bio je dalji napredak Srbije na evropskom planu. Zato što je to srpski državni nacionalni interes. Mi smo unapredili naše odnose sa Evropskom unijom. Mi smo ostvarili treću godinu za redom pozitivnu ocenu Evropske komisije, za dalji napredak Srbije ka članstvu", rekao je Đurić.

Podsetio je da je Srbija ugostila predsednicu Evropske komisije Ursulu Fon Der Lejen, koja je, kako kaže, jasno izrazila želju da tokom svog drugog mandata vidi Srbiju kao punopravnu članicu EU.

"Videli smo i zaključke Evropske komisije, u kojima se preporučuje otvaranje novog klastera u pregovorima Srbije sa EU, što očekujemo da će se dogoditi u januaru ili februaru", rekao je Đurić.

Naveo je i da je podignut nivo usaglašenosti srpske spoljne i bezbednosne politike sa EU, sa 44 odsto na gotovo 60 odsto.

"Jedna od stvari koje bi EU želela da uradi, jeste da se Srbija potpuno usaglasi sa njenom politikom vezanom za Rusiju i za konflikt u Ukrajini. Srbija je snažno podržala princip Povelje Ujedinjenih nacija i teritorijalni integritet Ukrajine. Istovremeno, mi smo uputili Ukrajini i humanitarnu pomoć. Mi imamo jedan dosledan i principijelan stav, ali vodimo računa i o tradicionalnim odnosima, vodimo računa i o srpskim interesima, jer nas u Savetu bezbednosti podržavaju i Kina i Ruska Federacija", rekao je Đurić.

Dodao je da smo veoma zahvalni i Ukrajini zbog toga što podržava teritorijalni integritet Srbije.

"Srpska politika je rukovođena srpskom državnom idejom i srpskim interesima, ne interesima drugih sila. I u tome je naša prednost, jer imamo široki društveni konsenzus", naglasio je Đurić.

Poručio je da će Srbija nastaviti da se bori svim srcem za svoj narod na AP Kosovu i Metohiji.

"Sprečili smo mnogo toga štetnog, sačuvali smo mir, sačuvali smo mogućnost da Srbija nastavi da jača i snaži - ekonomski, vojno, spoljnopolitički i čekamo neke povoljne okolnosti da se to pitanje rešava onako kako smatramo da je najbolje", rekao je Đurić.

Otvaranje strateškog dijaloga između SRB i SAD podiglo bi odnose na novi nivo

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da bi otvaranja strateškog dijaloga između SAD i Srbije značajno osnažilo i podiglo na novi nivo odnose dve zemlje.

Đurić je za Tanjug rekao da bi dodatni podstrek razvoju saradnje u svim oblastima moglo da bude otvaranje strateškog dijaloga Srbije i SAD, koje se može očekivati narednih dana.

On je rekao i da ukoliko bi se otvaranje strateškog dijaloga Srbije i SAD desilo u ovom trenutku, da bi to predstavljalo izuzetan zalog za saradnju Srbije sa administracijom novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa na postignutim institucionalnim osnovama, kao i da bi unelo određenu vrstu redovnosti aktivne razmene između ministarstava i institucija dve zemlje na način koji nismo imali do sada.

"To je nešto za šta sam se i na poziciji ambasadora Srbije u Vašingtonu borio godinama", rekao je Đurić i istakao da je to inicirano pre više godina upravo zbog svesti o tome da je za stubove srpske spoljne politike izuzetno značajno da se i odnosi sa SAD podižu na strateški nivo.

"Videćemo u narednim mesecima kako će ići imenovanja u novoj administraciji, voleli bismo da vidimo posetu Donalda Trampa Beogradu. Predsednika Aleksandar Vučić je jedan od prvih svetskih lidera koji je obavio razgovor sa Trampom. Veoma poštujemo njegovu politiku, njegov odnos prema Srbiji. Ričard Grenel je šampion odnosa balkanskog regiona sa SAD i čovek koji je prepoznao da je ekonomija šansa za prevazilaženje različitih sukoba", naveo je ministar.

On je istakao i izuzetan doprinos ambasadora SAD Kristofera Hila razvoju srpsko-američkih odnosa u prethodnih nekoliko godina, za kog smatra da je svojim ličnim zalaganjem, autoritetom koji uživa u Vašingtonu i dobrim ličnim odnosima koje je uspostavio sa mnogim akterima političkog i društvenog života u Srbiji ostavio trajan pozitivan pečat u bilateralnoj saradnji Srbije i SAD.

(Telegraf.rs/Tanjug)