Srbi na KiM u strahu: Upadaju im u kuće, tuku ih i hapse, a dokaza nemaju! Politikolog izneo neverovatnu tezu

Vreme čitanja: oko 5 min.
Foto: Ustupljene fotografije

Sukobi i tenzije u južnoj srpskoj pokrajini se već danima ne smiruju. Kako smo već i ranije pisali, pre nekoliko dana je snažna eksplozija odjeknula je u selu Varage kod Zubinog Potoka, a u njoj je oštećen kanal Ibar-Lepenac. Od tada, tzv. kosovska policija nasilnički ulazi u domove Srba sa severa, hapsi ih i vrši brutalno nasilje nad njima.

Vlasti Prištine, tvrde da je država Srbija umešana u celokupan događaj, međutim, srpska strana negira bilo kakvu aktivnost. Sa druge strane, stav Evropskog parlamenta je jasan: neophodna je nezavisna istraga kako bi se utvrdile činjenice.

Naš narod živi u strahu

Podsećanja radi, na meti specijalnih jedinica tzv. kosovske policije našla se i porodična kuća Mihajlovića u Zvečanu, u kojoj su policajci tražili Marka Mihajlovića. On nije bio kod kuće, ali su policajci njegovoj majci Milici rekli: "Tvoj sin je terorista, ili će on ubiti nekoga, ili ćemo mi ubiti njega".

Slična situacija se dogodila i potpredsedniku stranke Romska inicijativa Gzimu Jahiroviću.

Jahirović je istakao da je u svom domu spavao sa suprugom i decom, kada je u šest sati ujutru čuo da neko zvoni na vratima. Kada je izašao, video je da veliki broj policije ulazi kod njegovog brata u stan, koji stanuje prekoputa. Policija mu je, kako navodi, dala naređenje da se vrati u stan i zatvori vrata.

"Posle nekoliko minuta su mi kucali jako na vratima i vikali da što pre otvorim vrata. Kada sam im otvorio, ništa mi nisu rekli, samo su počeli da me biju. Jedan policajac me je udario pesnicom u oko, zbog čega sam izgubio svest. Odmah je rekao da me vežu u kupatilu, pa su žena i deca gledali kako me biju. Tukli su me po trojica, pa su se menjali. Rekli su mi da će od mene da naprave sudžuk, da nisu spavali dva dana i da su spremni svašta da rade, da sam mnogo loš čovek, cigan, da ne treba da živim na severu. Pitali su me ko su mi drugari i zašto se družim sa Srbima", kazao je Jahirović.

Kao što smo i spomenuli, Evropska komisija je navela nezavisnu istragu, a još uvek je upitno kakav će biti naredan potez Prištine u slučaju da se utvrdi da Srbija nema nikakve veze sa ovime. Politikolog Ognjen Gogić za Telegraf.rs ističe da je momenat završetka istrage mnogo daleko.

Međunarodna zajednica ne veruje da su Srbi krivi

"Ja mogu da kažem da Priština za sada nije pronašla nijedan dokaz koji implicira krivicu Srbije i Srba za taj događaj. Svo to oružje kojim paradiraju ne može da se dovede u vezu sa eksplozijom. Niko u međunarodnoj zajednici nije stao iza tih optužbi da je Srbija kriva, već svi traže nezavisnu istragu što znači da ne veruju Prištini. Ipak, Priština je ovo iskoristila da maksimalno pojača prisustvo policije u opštinama na Severu Kosova što predstavlja represiju i psihološki pritisak na Srbe koji žive tamo", zaključuje Gogić.

Duhovi prošlosti

Odmah nakon snažne eksplozije, koja je ponovo digla celokupnu međunarodnu zajednicu na noge, desila se zaplena robe, a na konferenciji koju su održali ministar unutrašnjih poslova tzv. Kosova Dželjalj Svečlja i direktor tzv. kosovske policije Gazmend Hodža u Centru specijalnih snaga "Enver Zimeri", našao se i amblem terorističke OVK.

Nedugo zatim se na društvenim mrežama oglasio i Seljim Pacoli, bivši zamenik gradonačelnika Prištine. On je pozvao na pogrom Srba, ovog puta optužujući Srpsku pravoslavnu crkvu.

"Ovde nema iznenađenja! Glavni provokator sukoba je upravo Srpska pravoslavna crkva.

Ovo je samo probudilo duhove prošlosti i podsetilo na ratne sukobe iz 1999. godine.

Najkrvavija bitka za srpsku vojsku odigrala se na Košarama, a u sukobu su učestvovali pripadnici srpskih snaga i pripadnici OVK, koji su imali podršku Vojske Albanije i NATO alijanse. Bitka se vodila oko graničnog prelaza Rasa Košares na granici SR Jugoslavije i Republike Albanije između 9. aprila i 10. juna 1999, dok su bombe padale na našu zemlju.

Cilj albanskih jedinica bio je ostvarivanje kopnene invazije na Kosovo i Metohiju i presecanje komunikacije između jedinica VJ u Đakovici i Prizrenu. Takođe, još jedan cilj je bio i zauzimanje šireg područja Metohije. Posle teških borbi Vojska Jugoslavije uspela je da porazi napadača i spreči njegov prodor na Kosovo i Metohiju. Pripadnici OVK uspeli su da zauzmu karaulu Košare zbog artiljerijske podrške Vojske Albanije, podrške NATO avijacije i malog broja vojnika Vojske Jugoslavije na tom području koji su morali da se povuku, ali su poraženi u njihovom planu kopnene invazije na tom pravcu uprkos podršci koju su imali.

Karaula na Košarama danas izgleda devastirano. Objekat je u rupama koje su ocrnjene garežom, fasade nema, jedino nadstrešnica stoji. Na samoj zgradi stoje zastave amerike, terorističke OVK sa dvoglavim orlom, ali i zastava sa likom Adema Jašarija, kojeg Albanci smatraju "ocem OVK" i simbolom nezavisnosti Kosova.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić se juče sastao u Briselu sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom, visokom predstavnicom EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Kajom Kalas i generalnim direktorom Direktorata Evropske komisije za proširenje i susedsku politiku Gertom Janom Kopmanom.

Vućić je istakao da je razgovor je bio otvoren, iskren, ne lak.

"Imali smo važne sastanke sa Džimom O' Brajenom. Razgovarali smo i o poslednjem incidentu na kanalu Ibar Lepenac. Ja sam rekao, ko god da je odgovoran, mi prihvatamo to. Mi sprovodimo svoju istragu i verujem da ćemo u danima i nedeljama pred nama doći do rezultata", rekao je Vučić.

Sa druge strane, direktor tzv. kosovske policije Gazmend Hodža izjavio je da bi moglo da bude novih hapšenja u vezi sa incidentom na kanalu Ibar-Lepenac.

On je istakao da trenutno nema naznaka da bi moglo da dođe do novih napada i incidenata, ali da je Kosovska policija spremna za intervenciju u svakom momentu, sa svim kapacitetima koje ima.

(Telegraf.rs)