Vučević: Mere države biće usmerene na čuvanje mira i zaštitu Srba na Kosovu i Metohiji
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić će u današnjem obraćanju naciji objasniti šta se dešava na Kosovu i Metohiji kao i šta će država preduzeti povodom tih događanja, izjavio je danas predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević i dodao je da će mere koje će država preduzimati biti usmerene na čuvanje mira i zaštitu Srba na KiM.
- Predsednik Republike će u 18 časova objasniti šta se tačno dešava, mnogo preciznije, detaljnije, da bi svi građani Republike Srbije dobili kompletnu ili celovitu sliku, da razumemo šta nam se i zašto dešava, šta je cilj toga. Reći će naravno i šta će naša država da preduzima u narodnom periodu - rekao je Vučević za Jutarnji dnevnik RTS-a.
Dodao je da su odluke o aktivnostima države Srbije sa kojima će večeras izaći Vučić, zajednički stav predsednika Republike i Vlade Srbije.
Čuvajući Srbe na Kosovu i Metohiji, čuvamo celu Srbiju u smislu mira i stabilnosti i daljeg razvoja države, rekao je premijer.
Vučević je naveo da premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti stalno radi nešto novo i dodatno kako bi isprovocirao Srbe i pokazao im da ne mogu da ostanu i opstanu na Kosovu i Metohiji .
- Gotovo sam siguran da neće stati sa tom svojom političkom agendom, planom i ciljem, posebno imajući u vidu da u pokrajini u februaru slede izbori, tako da on ne mora da priča ni o ekonomiji, ni o rastu plata, ni penzija, ni BDP-a, ni auto-putevima, ni naučno-tehnološkim kampovima, ni EXPO-u. Može samo da priča o tome kako će da se obračuna sa Srbima, koje uvek definiše da su epicentri i organizovane kriminalne grupe - rekao je on.
Ocenio je da je Kurtijev udar na srpsku zajednicu na KiM nepodnošljiv i za gledati, a kamoli za živeti.
Vučević je ukazao da je ovih dana bilo dosta izjava i poruka iz međunarodne zajednica ka Prištini, da stane sa jednostranim potezima a istovremeno su neki u istoj toj međunarodnoj zajednici, pre svega u Evropi, raspravljali da bi trebalo ukinuti restriktivne mere prema Aljbinu Kurtiju, odnosno Prištini.
- Iako postoje deklarativne osude prištinskih mera, nemam utisak da je neko spreman da oštrije reaguje, suštinski, ne na papiru ili na društvenim mrežama već suštinski, jer oni od kojih se očekuje da reaguju vide Kosovo kao nezavisnu državu i misle da Kurti ima pravo da sistem banaka, domova zdravlja, škola sutra stavi pod svoju kontrolu - rekao je on.
Ocenio je da oni misle da Kurti na taj način uvodi red a to što on radi je zapravo sve ne samo red, već haos.
Kada je reč o projektu Jadar, istakao je da će se i u narednom periodu nastaviti razgovori sa stručnjacima i sa građanima.
- Video sam i da je predsednica Narodne skupštine najavila sednicu parlamenta a da su predstavnici opozicionih stranaka izašli sa nekim predlogom, za mene vrlo čudnim, da se praktično zabrani rudarstvo i rudarenje u Srbiji. Oni su time pokazali da su protiv korišćenja prirodnih potencijala Srbije za dalji razvoj - rekao je premijer.
Naglasio je da on nije za takvu politiku i da je to neodgovorno i neozbiljno te da nas čeka još puno posla kako bi se dobili odgovori na sva pitanja koja su postavljena na nedavnim razgovorima u Ljuboviji i drugim mestima u Zapadnoj Srbiji.
Pre svega da se vidi da li taj projekat dovodi do ugrožavanja zdravlja ljudi i životne sredine, rekao je Vučević.
Naveo je da je treći segment ekonomski momenat i vrednosni lanac koji bi trebalo da bude krajnji rezultat ako se bude ulazilo u proces realizacije projekta Jadar a on podrazumeva ne samo rudarenje već i fabrike katoda, litijumskih baterija i na kraju električnih vozila.
- Taj lanac je ono što bi trebalo da nam pokaže da Srbija nije kolonija za izvoz sirovina i da ovde neće samo doći neko da iskopava sirovine i da ih odnese u neku drugu državu, nego da je korišćenje tih minerala, kritičnih materijala, ozbiljan prirodni resurs ako budemo išli u to, bude korišćen i ekonomski oplođen u Srbiji - istakao je premijer Vučević
Kada je reč o pregovorima sa predstavnicima sindikata prosvetnih radnika, rekao je da su oni bili teški i da je država izašla sa konkretnom ponudom za poboljšanje materijalnih uslova prosvetnih radnika.
- Predlog vlade je da najveće povećanje plata u 2025. godini bude za prosvetne radnike u odnosu na ceo javni sektor i da ono bude veće za 50 odsto i da startuje od 1. januara 2025. godine. Time bismo se približili njihovom osnovnom zahtevu a to je da početna plata za prosvetnog radnika bude jednaka prosečnoj zaradi u Srbiji - rekao je on.
Ocenio je da nije dobro to što su neki sindikati i pre sastanka sa predstavncima Vlade Srbije doneli odluku da 16. septembra stupe u neki vid štrajka.
- Mislim da to nije trebalo raditi, trebalo je prvo održati sastanak pa tek onda iznositi odluku. Čekam da se koliko sutra vrate da nastavimo dijalog i da idemo ka postizanju strateškog dogovora za vraćanje dostojanstva profesije prosvetnog radnika - rekao je on.
Dodao je da je jedan od ciljeva sadašnje Vlade Srbije kada je o prosveti reč da se ne samo povećaju plate zaposlenih u ovoj oblasti nego i da se vrati dostojanstvo prosvetnih radnika, međusobno poštovanje đaka, nastavnika i roditelja.
(Telegraf.rs/Tanjug)