Zukorlić: Verujem u prijateljstvo Srba i Bošnjaka, istorijsko pomirenje strateški cilj

A. G.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Naglasio je da je njegova uloga pre svega da politiku pomirenja primeni u bošnjačkom narodu i između bošnjačkog i srpskog naroda

Foto: Nikola Tomić

Ministar zadužen za oblast pomirenja, regionalne saradnje i društvene stabilnosti Usame Zukorlić izjavio je juče da duboko veruje ne samo u pomirenje Srba i Bošnjaka već i u njihovo prijateljstvo.

"Nadležnost koja mi je data, veoma je težak i ozbiljan zadatak i raduje me da je premijer kazao da nam je istorijsko pomirenje strateški cilj", rekao je Zukorlić na sednici Skupštine Srbije odgovarajući na pitanja poslanika Ahmedina Škrijelja u vezi uključivanje Bošnjaka u institucije i povratak raseljenih i izbeglih u Priboj.

Naglasio je da je njegova uloga pre svega da politiku pomirenja primeni u bošnjačkom narodu i između bošnjačkog i srpskog naroda.

"Ne mogu miriti druge narode dok ne rešimo probleme u našoj avliji i našem dvorištu. Ja u pomirenje čvrsto vjerujem i ne samo u pomirenje između bošnjačkog i srpskog ili srpskog i bošnjačkog naroda”, rekao je on i naglasio da duboko veruje u blisko prijateljstvo između bošnjačkog i srpskog naroda.

On je rekao i da željno iščekuje da se to ostvari.

“Kao ministar zadužen za društvenu stabilnost u okviru sistema i vlade daćemo značajan doprinos na kreiranju strategije za rešavanje problema proporcionalne zastupljenosti manje brojnih etničkih zajednica u javnim ustanovama kao i povodom pitanja raseljenih i statusa porodica žrtava rata. To su sve osjetljiva pitanja koja je važno tretirati kroz proces pomirenja i zbližavanja između srpskog i bošnjačkog naroda u državi i na zapadnom Balkanu", rekao je on.

Zukorlić je naveo i da ne bi dozvolio da se priča o Bošnjacima, da ne iskoristi priliku i da kao Bošnjak u Vladi Srbije ne kaže da je poslanik postavio legitimna pitanja koja su deo problema na kojima treba da radi u narednom mandatu, naročito pitanje proporcionalne zastupljenosti, nacionalnih manjina, manje brojnih etničkih zajednica, što je posebno izraženo u Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici i ostalim gradovima Sandžaka ili "raškopolimske" oblasti.

"Duboko verujem da je pomirenje dva naroda moguće bez obzira na brojne rane iz prošlosti i otežavajućih okolnosti u datom trenutku", rekao je i naglasio da će ministarstvo raditi na zbližavanju svih centara na Balkanu.

Naveo je da će njegov doprinos biti u pravcu što bolje regionalne saradnje svih država na Zapadnom Balkanu, bez obzira na poteškoće, jer je to interes i manje brojnih nacionalnih zajednica u Srbiji.

Prema njegovim rečima, važno je dotaći se i teme ekstremizma o kojem se na vladi jako opsežno govorilo posebno "o onom koji dolazi iz redova muslimana" prema "terminologiji" koja je u upotrebi.

Važno je, kako je naglasio, da javni sektor prođe od upoznavanja i obuke, da bi imao mehanizme i znanja da razlikuje potencijalne ekstremiste od tradicionalnih konzervativaca.

"To su sve novine gde tretiramo probleme stručno, studiozno, postepeno, da bi na kraju bilo efikasno. Da bi se opasnost od ekstremizma svela na minimum, potrebno je rešiti neke ključne probleme koje imamo u Srbiji, koji su nastali 2007. godine, kao što je pitanje podeljenosti islamske zajednice, jer u pukotinama podeljenosti islamske zajednice stvara se prostor za cvetanje ekstremizma, koji, nažalost, često buja u terorizam", naglasio je on.

Zukorlić je rekao da je partija (SPP) koju vodi inicirala kroz Bošnjačko nacionalno veće da se u Skupštini Srbije Bošnjaci međusobno ne prozivaju, ali je podsetio poslanika da su oni imali iskustva kada je u pitanju državni sistem, jer su bili deo vladajuće većine od 2006. do 2014. godine kada se radilo i na pitanju proporcionalne zastupljenosti Bošnjaka, kao i na pitanju raseljenih žrtava rata.

"I znate da kroz tih osam godina nije bilo baš jednostavno, moguće, brzo i efikasno rešavati ta pitanja. Zato iz tog razloga, molim, da se ima strpljenja”, rekao je on i naglasio da je njegov kabinet otvoren za saradnju, ideje.

(Telegraf.rs/Tanjug)