Đurić: Srbija želi ravnopravno mesto za stolom unutar EU
Ministar je naglasio da "uz sve poštovanje prema različitim idejama", Srbija ne smatra da treba da bude "član drugog reda", kao i da razume i postupnost procesa, saopštilo je resorno ministarstvo.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić ocenio je danas da je sastanka evropskih ministara spoljnih poslova neformalne grupe "Prijatelji Zapadnog Balkana" i partnera sa Zapadnog Balkana u Austriji bio sjajna prilika da se predstave ambicije Srbije u vezi sa sveukupnim rastom i razvojem zemlje, ali i da se pošalje jasna poruka da Beograd pruža ruku saradnje i očekuje ravnopravno mesto za stolom unutar EU.
- U neverovatnom ambijentu manastira Getvajg, osnovanog 1027. godine, sastali su se ministri inostarnih poslova zemalja regiona i visoki predstavnik EU Žozep Borelj. Za nas je ovo bila sjajna prilika da predstavimo ambiciju Srbije da do 2027. godine nastavimo rast životnog standarda građana, ubrzani razvoj infrastrukture, ubrzani ekonomski i ukupni društveni razvoj, ali i prilika da pošaljemo jasnu poruku da Srbije očekuje ne bilo kakve kompromise, posebno ne trule kompromise, već ravnopravno mesto za stolom unutar EU - rekao je Đurić nakon sastanka.
Ministar je naglasio da "uz sve poštovanje prema različitim idejama", Srbija ne smatra da treba da bude "član drugog reda", kao i da razume i postupnost procesa, saopštilo je resorno ministarstvo.
- Mislim da smo poslali jednu snažnu, pozitivnu poruku da je Srbija zemlja koja pruža ruku saradnje, koja drži do sebe, koja je stari evropski narod, stara evropska civilizacija i kao takva želi ravnopravno mesto za stolom, spremna da učini mnogo, ali isto tako zahteva za sebe poštovanje i ravnopravno mesto - rekao je Đurić.
Dodao da je skup bio prilika da ukaže na "tragičan položaj srpskog naroda na Kosov i Metohiji", o kojem zajedno sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i timom u Kancelariji za KiM neprekidno informiše sagovornike unutar EU, sa jasnom željom da dođe do hitne reakcije na već višegodišnje pritiske koje rezultiraju iseljavanjem i "de facto tihim progonom našeg življa".
Naveo je da je u Getvajgu imao veliki broj sastanaka i da je razgovarao sa slovačkim, češkim, hrvatskim, slovenačkim kolegom, kao i ministrima iz Crne Gore.
Dodao je da mu je veliko zadovoljstvo što je imao "ekstenzivan i sadržajan sastanak" sa visokim predstavnikom Boreljom sa kojim je kasnije obišao "prelepi manastir".
(Telegraf.rs/Tanjug)