Vučić na Danu sećanja na Pogrom: Predstojeći meseci biće najteži za srpski narod na KiM u proteklih 20 godina
Svečanost je počela u 18 sati
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje Komemorativnoj akademiji povodom obeležavanja Dana sećanja na Pogrom na Kosovu i Metohiji.
Svečanost je počela u 18 sati u Narodnom pozorištu u Beogradu intoniranjem himne Srbije.
Pored predsednika Srbiji obeležavanju Dana sećanja prisustvuju i patrijarh srpski Porfirije, Ana Brnabić, Miloš Vučević, Ivica Dačić, Petar Petković...
Obraćanje predsednika Vučića
On se pre svega zahvalio svim prisutnima na dolasku.
- Kada od zločina prođe 20 godina postavlja se pitanje šta nam ostaje, šta da kažemo sebi, svetu i Srbima sa KiM koji su doživeli Pogrom. Nisam siguran da postoje prave reči za njih, ali niko ne može da im oduzme pravo na istinu, ona je svetlost bez koje bismo živeli u mraku. To nije inat, već odbijanje da se živi bez svetla. Naravno da neće svi da prihvate istinu, ona nije prijatna, razotkriva, osvetljava... Bode oči i uznemirava, zato je toliko i odbacuju. Danas živimo u nasilničkom odbijanju istine i potura nam se da postoje različite istine. U Ukrajini je tako prekršen princip nepovredivosti državnih granica, a u Srbiji nije? Napad 19 država bez saglasnosti SB UN nije kršenje prava? Kršenje principa međunarpodnog prava u Ukrajini je neprihvatljivo, slažemo se. Ali u Srbiji nije. Ipak, kada nama neko otima deo teritorije, mi smo krivi što nismo zahvalni što nam uzimaju teritoriju. Napadaju nas da se naoružavamo, naoružavamo druge i večna smo pretnja. Pogrom je permanentan i neki žele da ga sprovedu do poslednjeg Srbina - naveo je predsednik Srbije.
Vučić je dodao da je Pogrom bio priprema za tzv. nezavisno Kosovo.
- Sve što se događalo 17. marta 2004. godine imalo je cilj, to je osmišljena akcija, usaglašena, da bi posle toga dobili punu nezavisnost tzv. Kosova - poručio je on.
On je dodao da nezavisno Kosovo Srbija nikada ne sme da prizna.
- Moramo da pokažemo da smo ozbiljan partner onima na Zapadu koji su nas obmanjivali da neće kršiti međunarodno pravo, iako to nikada nisu ispunili. Danas Borelj izlazi sa tim da je godišnjica Ohridskog sporazuma koji nismo potpisali, ali nikada ne izlaze sa godišnjicom Briselskog sporazuma. Iz Ohridskog smo mi ponešto ispunili, a oni nisu ništa. Nikada naši partneri sa Zapada im ništa neće reći, jer je to njihovo čedo koje će da ljuljaju doveka. Ceo zapadni svet sa izuzecima proiznaje nezavisno Kosovo. Mi danas možemo, kada vidimo da njihova reč i potpis ne vredi ništa, da kažemo da ne govore da smo se dogovorili već da je nametnuto. To je njihova volja, a ne volja Srbije i srpskog naroda. Mi ćemo biti uz svoj narod i nalazićemo načine da ga finansiramo i podržavamo, ma kako teško bilo. To je naša obaveza i dug. Naši partneri na Zapadu moraju da znaju da mogu da provode akcije kakve hoće, progone mene, prete hapšenjem, ali dok sam na mestu predsednika Srbije nikada nećemo prihvatiti rezultate ni Pogroma niti odluka o nezavisnosti Kosova, za nas je to deo suverene i nezavisne Srbije! - poručio je predsednik.
On je dodao da su pojedinci sa Zapada počinili mnogo zla srpskom narodu.
- Znate zašto se Banjska dogodila? Jer su slagali naš narod na barikadama. Kako su sklonjene barikade, krenuli su da ih progone kao zečeve. Neko je hteo da sačuva svoju kuću i slobodu. Ne boli me što nas ponižavaju, već to što u Srbiji imamo one koji misle da dodvoravanjem takvima mogu da urade nešto za otadžbinu. Napali su te momke jer žele da slome Srbiju. Znamo da je sloboda važnija i preča od svega, to je najveća vrednost koju moramo da čuvamo i štititmo. Želimo Otvoreni Balkan da bi on postao svet. Čvrsto sam ubeđen kada u svetu ponovo počnu da govore ljudi, a ne oružje biće mesta za sve nas bez straha od istine. U njoj su naša sloboda, pamćenje i budućnost. MOlim da prestanu pokušaji da to promenimo, jer nećemo to učiniti na njihov način, već kako je najbolje za nas - naveo je Vučić.
Predsednik je naveo da je njegov posao da da sve od sebe kako bi se borio za srpski narod na Kosovu i Metohiji i dodao da ta borba nije uvek uspešna, jer je Srbija u toj borbi sama.
- Uspevaćemo da očuvamo mir. Ja ne nagađam, znam da su predstojeći meseci odlučujući za srpski narod i o tome ću govoriti u narednih 7 dana. Predstojeći meseci biće najteži u proteklih 20 godina - naveo je on.
Predsednik se na kraju obraćanja poklonio svim palim borcima i naveo da nisu uzalud izgubili živote.
- Neka živi srpski narod! - poručio je.
Dve decenije od Progoma na KiM
Pre dve decenije, 17. i 18. marta 2004. godine, nad Srbima Kosova i Metohije dogodio se pogrom u kome je 16 Srba ubijeno, na stotine povređeno, 4.000 proterano, a uništeno je više od 1.000 kuća, crkava, manastira, svetinja.
Etnički motivisana erupcija nasilja Albanaca nad kosovskometohijskim Srbima, izazvana je, osim strahovitom mržnjom, medijskom kampanjom koja je prikazivala da su albanski dečaci navodno naterani u Ibar. Izveštavanje albanskih medija bilo je tendenciozno i sasvim neistinito.
Tokom svojevrsne "Kristalne noći", kako se izrazio jedan od zvaničnika KFOR, marta 2004, nad Srbima, njihovim domovima, imovinom, svetinjama i spomenicima, sa Kosova i Metohije proterano je, koliko se zna, 4.012 Srba.
Posledica je bilo trajno proterivanje. Znatan deo žrtava bili su nedavni povratnici, uglavnom iz 2003. godine.
Martovski pogrom 2004, bio je zapravo drugi veliki pogrom koji su lokalni Albanci počinili nad Srbima Kosova i Metohije u novijoj istoriji, posle onog po agresiji NATO-a na Srbiju, odnosno SRJ 1999. Tokom juna 1999. godine izgnano je, u prisustvu međunarodnih vojnih snaga, približno četvrt miliona Srba i drugih nealbanaca.
Tokom nasilja na KiM 17. i 18. marta 2004. godine ubijeno je najmanje 27 osoba, od kojih 16 Srba, dok je 11 Albanaca život izgubilo u obračunu s pripadnicima međunarodnih snaga bezbednosti.
(Telegraf.rs)