Stotlenberg: Povećali smo prisutnost NATO na KiM, Vučićeva najava je važan korak ka jačoj saradnji
On je naveo da je NATO svakako tu da bi sačuvao bezbednost na KiM.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg u ekskluzivnom intervjuu za Tanjug govori o situaciji na Kosovu i Metohiji i drugim gorućim tremama.
On je naveo da je NATO svakako tu da bi sačuvao bezbednost na KiM.
- NATO je tu zaštiti sve ljude koji žive na Kosovu, to je naš mandat. Primetili smo mnogo nasilja i nestabilnosti, tokom poslednjih nedelja povećali smo prisutnost kroz dodatnih 1000 vojnika, da bismo zaštitili bezbednost kretanja - naveo je on.
Na pitanje da li je kasno obaveštavanje o hapšenju Srba na KiM kršenje obaveza, Stoltenberg kaže da policija ne potpada pod dogovor iz 2013. godine.
- Kada se radi o policiji ona ne potpada pod dogovor iz 2013. godine. Želimo da imamo što boolju komunikaciju. Tranzicija kosovskih bezbednosnih snaga u vojsku i oružane snage nije dobra i mi smo protiv toga. To se ne dešava uz podršku NATO. Bilo koja odluka o članstvu u NATO mora biti sprovedena od svih NATO saveznika, a kao što znate u okviru NATO neki saveznici nisu priznali Kosovo, to je onda problem za članstvo. Jedini način za prosperitet je podrška Evropske unije i da Priština i Beograd sednu za sto i nađu dogovor - naveo je.
On dodaje da je NATO 4 puta povećao prisustvo na severu KiM. Poslata su i teža oklopna vozila nakon povećanja tenzija i nasilja.
- Imali smo 93 ranjena vojnika, a 24. septembra imali smo ozbiljan incident. Ovo je pormena u odnosu na prethodne godine. Prvi put u više od decenije smo povećali broj trupa i tražili od komandanata da razmotre da li nam je potrebno dugoročnije prisustvo - rekao je on.
Kada je u pitanju odnos Srbije prema Ukrajini on kaže da je Srbija osudila invaziju na Ukrajinu u UN.
- U bliskom sam kontaktu sa srpskim liderstvom, pogotovo sa predsednikom i premijerkom. Cenim ih jer je Srbija važan NATO partner i regionalni učesnik. Pokušavamo da pružimo podršku kroz medicinske kontakte. Kada je u pitanju Ukrajina, Srbija je glasala u UN i osudila ilegalnu invaziju Rusije nad Ukrajinom, kao i većina nacija - naveo je on.
Stoltenberg kaže da bi voleo da vidi jaču saradnju Srbije i NATO.
- Imamo dosta programa koji nas zbližavaju. Mi poštujemo njenu neutralnost i to što ne želi da pristupi NATO, ali želi bliže integracije tokom budućeg članstva u EU. Što se tiče poruke od predsednika Vučića da ponovo uspostavi vojne vežbe, to će biti važan korak - rekao je on.
(Telegraf.rs)