ISTRAŽUJEMO: Zašto Čanak može da dobije šest plata, a obični građani ne
Apsolutno sam za to da se takvo pravo omogući i ostalim građanima, kaže Dubravka Filipovski, koju podržava i predsednik Administrativnog odbora Zoran Babić iz SNS
ZAŠTO JE POSLANICIMA DOZVOLJENO ONO ŠTO NIJE BILO KOM SRBINU? Plata lidera LSV Nenada Čanka, koju će iz skupštinske kase primati do 27. marta 2013, nakon što je sam doneo odluku da podnese ostavku na mesto poslanika, nije zakonski sporna, ali je pokrenula pitanje neravnopravnog položaja građana i njihovih predstavnika u parlamentu.
Nakon priznanja da je pretukao Pavla Lešanovića ispred jedne novosadske kafane, Čanak je podneo ostavku jer nije želeo da bude "član Skupštine koja ga nije uzela u zaštitu, već je sigurna kuća za Ratka Mladića". To mu ipak nije predstavljalo problem da od iste te "kuće" zatraži platu u narednih šest meseci, na koju poslanici imaju pravo po Članu 43. Zakona o Narodnoj skupštini.
To pravo obični građani nemaju ukoliko svojevoljno odluče da napuste posao u organizaciji u kojoj rade.
Predsednik Administrativnog odbora Zoran Babić, posanik SNS, zalaže se za ravnopravnost svih građana.
- To pravo na šest plata, pored poslanika, imaju i članovi DRI i još neki državni nameštenici. Zakon vrlo jasno kaže da na njega nemaju pravo u slučaju pravosnažne presude na zatvorsku kaznu od najmanje šest meseci, zasnivanjem radnog odnosa, sticanjem prava na penziju ili izborom na drugu funkciju. Dakle, Odbor je doneo odluku na osnovu zakona, ali je tu pitanje onog ko je zahtev uputio - objašnjava Babić i dodaje:
- Ono što mene brine je činjenica da neko ko je u lepim godinama nije imao radno mesto na koje je mogao da se vrati napuštajući Skupštinu.
Za promenu zakona procedura je poznata, a ukoliko bi neko uputio predlog po kome se poslanici izjednačavaju sa ostalim građanima, Babić bi ga rado podržao.
- Zakon mora da bude jednak za sve. Ne smemo da budemo iznad građana, mi smo njihovi predstavnici - kaže on.
Zamenica šefa poslaničke grupe Nova Srbija Dubravka Filipovski smatra da pravo na platu od pola godine nakon prestanka mandata dovodi poslanike u neravnopravan položaj s običnim građanima.
- Apsolutno sam za to da se takvo pravo omogući i ostalim građanima. Kada bi postojala takva inicijativa, podržala bih je. Trebalo bi pokrenuti to pitanje. Istina je da poslanici imaju mnogo obaveza i odgovornosti ukoliko žele zaista predano da obavljaju svoj posao, ali razlike poput ovih u odnosu na građane produbljuju već postojeće mišljenje u narodu o poslaničkim privilegijama - objašnjava Filipovski.
(A. P.)