Vučić od danas u RS na obeležavanju Oluje: Pojačane mere bezbednosti u Banjaluci, Gradiški i Prijedoru

Vreme čitanja: oko 3 min.

Građanima u Republici Srpskoj je savetovano da u petak, 4. avgusta, u Prijedoru izbegavaju gužve, ne nose ruksake i torbe, ne nose opasne predmete i da poštuju naredbe policije na terenu

Foto: Tanjug/Jadranka Ilić

Centralna ceremonija obeležavanja Dana sećanja na sve stradale i prognane Srbe u oružanoj akciji "Oluja" prvi put se održava u Republici Srpskoj i to u Prijedoru, u petak, 4. avgusta.

Obeležavanju će prisustvovati predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji će danas započeti dvodnevnu posetu Republici Srpskoj.

Vučić će danas popodne obići novoizgrađeni vrtić u Srpcu, a sutradan će se u Banjaluci sastati sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i srpskim članom Predsedništva BiH Željkom Cvijanović. Sastanke će, kako je najavljeno iz RS, imati i predsednici Narodne skupštine Srbije i RS, Vladimir Orlić i Nenad Stevandić, kao i premijerka Ana Brnabić i predsednik Vlade RS Radovan Višković. Usledice sastanak Saveta za saradnju Srbije i RS, kao i potpisivanje Sporazuma o izgradnji dva memorijalna centra posvećena jasenovačkim žrtvama, jedan u Gradini, drugi u Beogradu. Vučić i Dodik će položiti venac na spomen obeležju na Petrovačkoj cesti.

Nedaleko od Bosanskog Petrovca u selu Janjila, na mestu poznatijem kao Petrovačka cesta hrvatski "migovi" su 7. avgusta 1995. godine bombardovali kolonu srpskih izbeglica i tada je stradalo deset civila, među kojima četvoro dece i 21-godišnja devojka.

Posle polaganja venaca na spomen-obeležju na Petrovačkoj cesti, Vučić će prisustvovati i centralnom obeležavanju Dana sećanja na sve stradale i proterane Srbe u akciji “Oluja” u Prijedoru.

Pojačane mere bezbednosti na području Banjaluke, Gradiške i Prijedora 

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske će danas i sutra pojačati mere bezbednosti na području Banjaluke, Gradiške i Prijedora, povodom predstojećeg obeležavanja Dana sećanja na stradale i prognane Srbe u akciji "Oluja", koje će biti održano u Prijedoru.

Iz MUP-a su naveli da će obeležavanju prisustvovati najviši politički zvaničnici Republike Srpske i Srbije, kao i najviši predstavnici Srpske pravoslavne crkve, pa je savetovano građanima da u petak, 4. avgusta, u Prijedoru izbegavaju gužve, ne nose ruksake i torbe, ne nose opasne predmete i da poštuju naredbe policije na terenu, prenela je RTRS.

Iz MUP-a su takođe savetovali građanima, koji u petak budu u Prijedoru u 19 časova, da poštuju naredbe policajaca na terenu, da sa sobom ne nose pirotehnička sredstva i druge opasne predmete, kao i da uz sebe imaju neki identifikacioni dokument.

Kako su naveli, ugostiteljski lokali, zanatske i trgovačke radnje koje se nalaze u užem centru Prijedora neće raditi u petak od 14 do 22 časa.

U cilju preduzimanja bezbednosnih mera ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske izdao je naredbu o zabrani saobraćaja za teretna vozila i naredbu o zabrani prevoza eksplozivnih materija.

U saopštenju se navodi da Ministarstvo u sedištu policijske uprave i policijske stanice, 4. avgusta neće izdavati odobrenja za prevoz eksplozivnih materija.

Iz MUP-a su podsetili predstavnike medijskih kuća, druge subjekte i građane da je u cilju bezbednosti učesnika skupa u petak na području Prijedora zabranjena upotreba dronova, osim onima koji imaju odobrenje Ministarstva.

Predstavnici medijskih kuća koji su se akreditovali za praćenje ovog događaja treba da na sebi imaju jasno istaknutu akreditaciju.

U Prijedoru će se ove godine obeležiti Dan sećanja na "Oluju", jer je to stradalnički grad još od Drugog svetskog rata, i jer je to grad koji je prvi primio stradalnike "Oluje", izjavio je nedavno Dodik.

On je rekao da Prijedor zaslužuje da se u njemu obeleži Dan sećanja na "Oluju", u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i patrijarha Porfirija, jer je prvi prihvatio stradalnike iz "Oluje", a i sam je bio napadnut. Vojno-policijska akcija "Oluja" počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije i jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji. Prema podacima Veritasa, tokom "Oluje" iz svojih domova proterano je više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih Srba, od kojih 1.220 civila.

(Telegraf.rs)