PROPUŠTENA ŠANSA: Dvanaest godina od 5. oktobra, dana izneverenih očekivanja (FOTO)
Oko pola miliona građana iz svih delova Srbije, predvođeni liderima DOS-a, na demonstracijama u Beogradu primorali dotadašnjeg predsednika Slobodana Miloševića da prizna poraz na predsedničkim izborima
Na današnji dan pre 12 godina oko pola miliona građana okupilo se na ulicama Beograda i demonstracijama srušilo režim Slobodana Miloševića.
Građani koji su 5. oktobra 2000. godine došli u Beograd iz gotovo svih gradova Srbije, predvođeni liderima Demokratske opozicije Srbije (DOS), primorali su Miloševića da prizna poraz na predsedničkim izborima održanim 24. septembra.
Na tim izborima, njegov protivkandidat i kandidat DOS-a za predsednika Jugoslavije bio je predsednik DSS-a Vojislav Koštunica, i on je u prvom krugu izbora osvojio 50,24 odsto glasova birača, ali je Savezna izborna komisija, pod pritiskom iz kabineta dotadašnjeg predsednika Jugoslavije, objavila da drugi krug izbora treba da bude održan.
DOS je pre 12 godina odlučio da, zbog lažiranja izbornih rezultata, od 24. septembra organizuje svakodnevne protestne šetnje i blokade puteva, u nameri da Miloševića natera da prizna izborni poraz i povuče se sa vlasti.
U ranim popodnevnim satima, 5. oktobra, deo okupljenih građana pokušao je da uđe u Skupštinu SRJ, u čemu su ih sprečile jake policijske snage, pomoću suzavca. Oko 17 sati, građani su, ipak, uspeli da zauzmu Skupštinu. Nepun sat kasnije, demonstranti su upali i u zgradu RTS.
Nešto kasnije, lideri DOS-a građanima su saopštavali da je, zahvaljujući velikim građanskim demonstracijama protiv Miloševićevog režima, DOS uspeo da proglasi pobedu na predsedničkim izborima.
Sukobi 5. oktobra odneli su dve žrtve. Jasmina Jovanović, aktivistkinja DSS-a, poginula je u nesreći kada je pala pod bager, a Momčilo Stakić preminuo je od srčanog udara. U sukobu s policijom povređeno je 65 građana.
Danas, 12 godina kasnije, malo je šta ostalo od tog čuvenog datuma, a većina građana Srbije ovaj datum označava kao propuštenu šansu koja je mogla da obezbedi bolju budućnost.
Iako je Srbija u demokratiju formalno zakoračila zajedno sa ostalim republikama bivše SFRJ, prvi demokratski izbori, po evropskim standardima, u njoj su održani 23. decembra 2000, i bili su tekovina petooktobarskih promena.
Na tim izborima je, posle dvomesečne vladavine "prelazne vlade", koju su činili predstavnici DOS-a, Srpskog pokreta obnove i Socijalističke partije Srbije, volja građana izražena u oktobru konačno dobila svoje uobličenje u sastavu parlamenta i vlade - na čijem čelu se našao prvi demokratski premijer posle 1945. godine Zoran Ðinđić.
(I. M. / Izvor: Agencije )