Vučić na obeležavanju jubileja BIA: Koriste sva oruđa da Kosovo postane članica UN
Predsednik Srbije je rekao da ne preti njemu niko danas zato što mu je ime Aleksandar, prezime Vučić i što je predsednik ove zemlje, već prete zemlji, zato što ne žele da ova zemlja ostane živi dokaz nečije bahatosti, licemerstva i pogrešne politike
Koriste sva oruđa da pokušaju da se dođe do konačnog cilja, a to je Kosovo u UN, istakao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić, na obeležavanju 123 godine od osnivanja Odeljenja za poverljive policijske poslove, i 20 godina od osnivanja Bezbednosno informativne agencije.
Vučić je, odgovarajući na pitanje da li pojačavanje pritiska na Sbriju da uvede sankcije Rusiji te da li iza toga stoji namera da se natera Beograd da prizna Kosovo, istakao da ne preti njemu niko danas zato što mu je ime Aleksandar, prezime Vučić i što je predsednik ove zemlje, već prete zemlji, zato što ne žele da ova zemlja ostane živi dokaz nečije bahatosti, licemerstva i pogrešne politike.
“Ova zemlja bi samožrtvovanjem morala da ispravi njihove greške, da konvalidira sve ono loše što su napravili pre dve i po decenije. Ali od kuknjave, plača i žalopojke nećemo dobiti ništa”, kazao je on.
Vučić je ukazao da i ako bi sutra uveli sankcije Rusiji, oni bi tri dana govorili “baš lepo postali ste deo evrospke porodice”, a peti dan bi govorili „Srbija mora da se konačno opredeli da li je na pravoj strani istorije ili ne“.
„A prava strana istorije je ono što vam oni kažu, pa ma kako to bilo besmisleno, arogantno i netačno. Kao kada vam ovde govore da morate da uradite nešto, pa vidite u izjavama kontradiktorne stvari“, dodao je on.
Ukazao da je to kao i u vezi plana Šolc-Makron - niko ga nije video a svi imaju svoje mišljenje.
„Time pokazujmo samo površnost, a o bahatosti i aroganciji nekih drugih bolje da ne govorim“, naglasio je on.
Vučić je, inače, po dolasku u Bezbednosno-informativnu agenicju položio venac na Memorijalni zid na kojem su ispisana imena nastradalih pripadnika BIA-e, kao i saradnika Agencije.
Domaćin svečanosti koja je počela izvođenjem himne "Bože pravde", je direktor BIA Bratislav Gašić, a prisustvuje joj 500 pripadnika te agencije.
Svečanosti prisustvuju i predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović, ministar finansija Siniša Mali, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović.
Tokom svečanosti, predsedniku je uručen poklon povodom jubileja BIA - knjiga u kojoj su navedeni svi rukovodioci bezbednosnih službi u Srbiji od osnivanja 1899. godine.
Bezbednosno - informativna agencija Republike Srbije ustanovljena je 2002. godine, a njeno formiranje prepoznato je kao organizaciono i institucionalno rešenje koje u datom trenutku najbolje zadovoljava bezbednosne potrebe društva, uzimajući u obzir izražene pretnje bezbednosti i raspoložive kadrovske i materijalne resurse.
Gašić: Prelomni trenutak koji može odrediti sudbinu naroda
Direktor Bezbedosno - informativne agencije Bratislav Gašić, obraćajući se na svečanosti povodom jubileja BIA, kazao je da upravo zbog težine zadatka koja stoji pred ovom generacijom pripadnika BIA i nepostajanja alternative u pogledu njihovog ispunjenja, ovaj trenutak je jedan od prelomnih koji može da odredi budućnost našeg naroda i države.
"Ovaj trenutak zahteva maksimalan nivo institucionalnog, ali i ličnog angažovanja svih pripadnika. Zahvaljujući pažljivom planiranju i predviđanju razvoja situacije, Agencija je u poslednjih pet godina u pogledu opremljenosti, posebno u najsavremenijim tehničkim sredstvima do neprepoznatljivosti promenila svoj izgled i kapacitete“, rekao je Gašić.
Dodao je i da je istovremeno radno okruženje pripadnika podignuto na značajno viši nivo.
„U skladu sa zahtevima posla izgrađeni su novi i renovirani postojeći objekti i prostori koji su Agenciji dati na korišćenje, dok je materijalni položaj pripadnika značajno poboljšan“, rekao je Gašić i tim povodom prvenstveno zahvalio predsedniku Aleksandru Vučiću i Vladi Srbije.
Kako kaže, u vrlo složenim geostrateškim prilikama, u uslovima ratnog sukoba na tlu Evrope, već su nastupile promene koje prete da uruše tekovine savremene civilizacije, a posledice su se odrazile i na bezbednosne prilike Balkana koji je, dodaje, tradicionalno opterećen međuetničkim tenzijama.
Kao druge izazove sa kojima se suočavamo, Gašić je pomenuo terorizam, organizovani kriminal, ograničenost energetskih izvora, pandemiju virusa korona i primetio da su sve češće hibridne pretnje.
„Sve to je zahtevalo promenu pravaca, raspoloživih resursa na drugačiji način“, objasnio je on.
Kako kaže, Agencija je u cilju ispunjavanja informativne funkcije učinila dodatni napor kako bi na planu zaštite bezbednosti spoljnopolitičkih ekonomskih interesa Srbije obezbedila i analitički obradila relevantne podatke i obaveštenja i učinila ih dostupnim donosiocima odluka.
Dodao je i da su zahvaljujući službi na instititucionalnoj osnovi sačuvani pisani tragovi o prelomnim istorijskim događajima i čestitao svim pripadnicima BIA jubilej, posebno, kako kaže, nagrađenim pripadnicima.
BIA je danas obeležila 20 godina od osnivanja Agencije i 123 godine od osnivanja Odeljenja za poverljive policijske poslove.
(Telegraf.rs)