Drecun razgovarao sa poslanikom EP o situaciji na KiM

Žan-Lin Lakapel se složio da je bitno da se sazna istina o dešavanjima i trenutnom stanju na Kosovu i Metohiji, i da je ovaj sastanak omogućio da se bolje upozna sa činjenicama

Foto: Tanjug/Filip Krainčanić

Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun razgovarao je danas u Narodnoj skupštini sa poslanikom Evropskog parlamenta i članom Odbora za spoljne poslove Žan-Lin Lakapelom o situaciji na Kosovu i Metohiji, dijalogu Beograda i Prištine i aktuelnoj političkoj situaciji u Evropi.

Drecun je istakao da je pitanje Kosova i Metohije bitno nacionalno i strateško pitanje, ne samo za državu Srbiju, nego i za celokupan srpski narod, saopštila je informativna služba Narodne skupštine.

Predsednik Odbora za KiM je ukazao da je izuzetno važno da se čuje stav Srbije i predstave verodostojne informacije i realna slika situacije na KiM.

Govoreći o nadležnostima i radu Odbora za Kosovo i Metohiju, Drecun je posebno istakao da je pre šest godina formirana Radna grupa za prikupljanje činjenica i dokaza u rasvetljavanju zločina nad pripadnicima srpskog naroda i ostalih nacionalnih zajednica na Kosovu i Metohiji, zahvaljujući čijim podacima je podignuta optužnica protiv Hašima Tačija.

Drecun je u razgovoru istakao da je Srbija posvećena mirnom rešavanju otvorenih pitanja u južnoj srpskoj pokrajini i iznalaženju kompromisnog rešenja kojim će obe strane biti zadovoljne, uz neophodno poštovanje međunarodnog prava i Rezolucije 1244 SB UN.

"U tom smislu, predlog za rešenje kosovskog problema, koji su podneli savetnici francuskog predsednika i nemačkog kancelara, kojim se ne zahteva priznavanje nezavisnosti tzv. Kosova, ali se traži da se Srbija ne suprotstavlja zahtevima za članstvo u međunarodnim organizacijama, za Srbiju nije prihvatljiv", istakao je Drecun, ukazujući da bi članstvo tzv. Kosova u UN bilo ravno priznavanju nezavisnosti.

Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju je naveo i da je stanje ljudskih prava Srba i nealbanaca na KiM nezadovoljavajuće.

Srbi su diskriminisani od strane privremenih institucija na Kosovu i Metohiji, rekao je Drecun i dodao da snažna antisrpska retorika podstiče albanske ekstremiste da napadaju Srbe, te je prethodnih 15 meseci izvršeno preko 160 etnički motivisanih napada na srpsko stanovništvo i njihovu imovinu.

"Ne samo da nisu stvoreni uslovi za povratak Srba na KiM, već se vrši zastrašivanje i onih koji su tamo ostali, za šta izostaje reakcija međunarodne zajednice", konstatovao je Drecun.

Žan-Lin Lakapel se složio da je bitno da se sazna istina o dešavanjima i trenutnom stanju na Kosovu i Metohiji, i da je ovaj sastanak omogućio da se bolje upozna sa činjenicama.

Naveo je da će se lično angažovati da u Evropskom parlamentu budu predstavljena realna slika i rezultati rada Radne grupe koja je prikupljala činjenice i dokaze u rasvetljavanju zločina nad pripadnicima srpskog naroda i ostalih nacionalnih zajednica na Kosovu i Metohiji.

Sastanku je prisustvovao i narodni poslanik Jovan Palalić, a sagovornici su zajednički konstatovali da je Srbija lider regiona i ključni faktor stabilnosti Zapadnog Balkana.

Drecun je ukazao na značaj regionalnih inicijativa, kao što je Otvorni Balkan, koji je već dao konkretne razultate.

Drecun i Lakapel su razmenili mišljenja i o aktuelnoj političkoj situaciji u Evropi, u okolnostima sukoba u Ukrajini, navedeno je u saopštenju.

(Telegraf.rs)