Dačić: Nije datum najbitniji, već da znamo šta treba da učinimo!
Želimo da datum otpočinjanja pregovora o članstvu u EU dobijemo što pre, ali suštinski nije važno da li će to biti u decembru ili u prvoj polovini sledeće godine, rekao je premijer Srbije
Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da država želi da datum otpočinjanja pregovora o članstvu u EU dobije u decembru, ali da od suštinske važnosti nije obelodanjivanje kada će taj datum biti.
- Za nas nije najvažnije pitanje u kom mesecu ćemo dobiti datum otpočinjanja pregovora, već da znamo šta treba da učinimo i da će proces u koji smo ušli neminovno dovesti do pregovora, tako da nije suštinski važno da li će to biti u decembru ili u prvoj polovini sledeće godine - izjavio je Dačić posle razgovora sa predsedavajućim delegacije Evropskog parlamenta za jugoistočnu Evropu Edvardo Kukanom.
Prema Dačićevim rečima, Srbija je spremna da započne pregovore o članstvu u EU i da očekuje da će se to dogoditi veoma brzo, kako bi dosadašnji dugotrajan i mukotrpan rad bio krunisan ulaskom u novu fazu evrointegrcija.
Srbija je, kako je objasnio premijer, spremna za punu saradnju sa Evropskim parlamentom i drugim evropskim institucijama, usaglašavanje zakonodavstva sa evropskim i stvaranje ambijenta koji bi garantovao da se započeti procesi završe članstvom u EU.
Dačić je rekao da je evropske parlamentarce upoznao sa političkom i ekonomskom situacijom i ciljevima nove vlade, među kojima je ključni nacionalni prioret članstvo u EU, zbog čega će, kako je objasnio, sadašnja vlada nastaviti da ostvaruje sve neophodne kriterijume, uključujući kopenhaške kriterijume, unutrašnje reforme i nastavak dijaoga sa Prištinom.
(Telegraf.rs / Tanjug)