Vesić sasvim otvoreno i iskreno: O teškoj zimi koja nas čeka, o Srbiji i EU, o TikToku, novoj vladi...

Najvažniji zadaci buduće vlade biće da obezbedi ekonomsku i energetsku sigurnost - rekao je Vesić

Član Predsedništva Srpske napredne stranke Goran Vesić izjavio je u intervjuu za Telegraf.rs da nije jedan od kandidata za predsednika Vlade Srbije, kao što, kako je rekao, nije ni kandidat za ministra kulture o čemu su mediji ranije spekulisali.

On je istakao da u Srpskoj naprednoj stranci ima više kandidata koji mogu uspešno da obavljaju funkciju premijera, dodajući da Ana Brnabić odlično obavlja taj posao.

- Da li će to raditi i ubuduće, ne znam, ali u svakom slučaju je odlično to radila - podvukao je Vesić.

Prema njegovim rečima, predsednik vlade, s obzirom na vremena koja dolaze, treba da bude neko ko je operativan, koji može da objedini različite ministre i resore, da od njih napravi jedan zajednički tim, a pored organizatorskih sposobnosti potrebno je da razume i funkcionisanje državne uprave, društvene procese i spoljnu politiku, odnosno ono što nas čeka u narednom periodu - istakao je Vesić.

SNS i SVM imaju većinu, predsednik donosi odluku o mandataru

Vesić je objasnio da je završetkom izbora i dodelom mandata poslanicima počeo proces formiranja Vlade i da su u toku konsultacije koje je pokrenuo predsednik države sa parlamentarnim strankama.

- Drago mi je što je većina parlamentarnih stranaka prihvatila da dođe na konsultacije, neke nažalost nisu, mada to ne mogu da razumem. Demokratska je praksa da se dođe na konsulatcije i da kažete ono što želite, a možete da kažete i da ne želite da budete deo vlasti, kao što neke stranke i ne žele, ali je normalno da se dođe. Na taj način pokazujete poštovanje prema institucijama. Ne vidim da je neko ko je odbio da dođe uradio nešto što doprinosi, ne samo smirenju tenzija, nego normalnom političkom dijalogu u zemlji - rekao je Vesić.

Prema njegovim rečima, posle obavljenih konsultacija predsednik će doneti odluku kome će poveriti mandat za formiranje Vlade.

- U ovom trenutku SNS ima 120 poslanika, naš tradicionalni partner SVM ima 7 poslanika, zajedno imamo većinu da možemo sami da formiramo vladu, a mandatar je taj koji treba da saopšti predsedniku kakva je njegova vizija vlade, a od toga će zavisi da li će u toj vladi biti pozvane i neke druge političke partije ili ne - rekao je Vesić.

Foto: Nikola Anđić

Neophodno da Vlada što pre počne da funkcioniše

Na pitanje kada možemo da očekujemo formiranje vlade, Vesić podseća da je i sam predsednik rekao da će vlada biti formirana pre zakonskog roka, odnosno da očekuje da će se to dogoditi tokom avgusta.

- Nas čeka teška zima, potrebno je da se dobro pripremimo tako da je neophodno da vlada što pre počne da funkcioniše - poručio je Vesić.

Odgovarajući na pitanje da li možemo da očekujemo i neke eksperte u vladi, odnosno ljude koji se ne bave politikom, Vesić kaže da to zavisi od mandatara, da je svakako moguće i da ne bi bilo prvi put, ali je, kako kaže, važno da sprovode dogovorenu politiku za koju je SNS dobila podršku na izborima.

Mediji su u prethodnom periodu spekulisali da će se Vesić naći na različitim funkcijama, a on u šali odgovara da ga jedino nisu kandidovali za trenera Liverpula, a da bi to voleo.

Želja mi je da radim konkretne stvari

Vesić je ranije govorio o tome da ga u politici interesuje da radi konkretne stvari u kojima mogu da se vide rezultati, a na pitanje da li je oblast građevine jedna od njih, budući da su ga mediji povezivali i sa tim resorom, odgovara da se rezultati mogu videti u različitim oblastima, pa i tu.

- Ja sam imao pauzu od 10 godina, od 2003. do 2013. godine se nisam aktivno bavio politikom. Kada me je predsednik Vučić, moj drug sa fakulteta pozvao, video sam u njemu energiju koju sam video i kod Đinđića. Video sam posvećenost da se uradi nešto bolje, i kada osetite da možete da budete deo jedne velike priče koja menja Srbiju, pristao sam da uđem. Nisam zažalio zato što mislim da radimo dobre stvari, pre svega Vučić radi odlične stvari za Srbiju - rekao je Vesić.

On je dodao da je još tada Vučiću rekao da želi da radi konkretne stvari, i to, kako kaže, ostaje njegova želja.

- Ja to želim, videćemo da li stranka želi to. Ako se poklope moja i želja stranke radiću konkretne stvari, ako se ne poklope, takođe nije smak sveta - rekao je Vesić i tokom razgovora naveo da ga ne interesuju funkcije koje podrazumevaju obezbeđenje što se može protumačiti da neće biti ministar odbrane, niti ministar unutrašnjih poslova.

Foto: Nikola Anđić

Da li će i SPS biti u vlasti zavisi od mandatara i odluke stranke

Na pitanje da li vidi SPS u budućoj vladi, Vesić podseća da oni jesu napravili koaliciju sa njima na gradskom nivou u Beogradu, a da li će biti deo vlade zavisi, kaže, od mandatara i odluke stranke.

- Ne bih da prejudiciram odluku Predsedništva SNS. Mi ćemo se o tome izjasniti kao što smo se svaki put izjašnjavali. Ako pogledate praksu kako smo do sada pravili vlade, možete da vidite da smo okupljali što veći broj stranaka, možda će biti još nekih stranaka koje će podržati našu vladu, ne samo oni, ali to je hipotetičko pitanje u ovom trenutku - dodao je Vesić.

On je primetio da su pojedine stranke bile neodgovorne u kampanji, a da SNS za raziku od drugih nije obećavao da će nešto uraditi ili da neće uraditi.

- Govorili smo da je situacija teška, da želimo da zadržimo dobre odnose i sa SAD, i sa Rusijom, govorili smo kakav je bio naš stav prema ruskoj agresiji na Ukrajinu. Rekli smo razloge zbog kojih ne uvodimo sankcije, ali smo uvek isticali da ćemo svaku odluku donositi u interesu Srbije. Mi smo odgovorna stranka i ja očekujem od stranaka koje su na vlasti da brane politiku koju je vodila vlada i da se ponašaju odgovorno - rekao je on.

Smatra i da bi opozicija trebalo da bude odgovorna, a ne da, kako kaže, priča jednu priču pre izbora, a drugu posle izbora, kada je reč o sankcijama protiv Rusije.

Kako kaže, upravo je interes Srbije "crvena linija" kada se govori o saradnji sa drugim strankama.

- Ne možemo da sarađujemo sa strankama koje misle da Srbija ne postoji kao samostalna država već treba da bude jedna savezna država SAD ili ruska gubernija zato što to nije normalno. Mi smo stara evropska zemlja koja ima svoju istoriju, interese, i želimo da sarađujemo sa strankama kojima je važan interes Srbije - poručio je Vesić.

Foto: Shutterstock

Koji su najvažniji zadaci nove vlade?

Vesić je istakao da će najvažniji zadatak nove vlade biti da se obezbedi ekonomska i energetska sigurnost Srbije, a to, kako objašnjava, znači da imamo dovoljno energenata, dovoljno hrane i da se građani zaštite od uvezene inflacije.

- Ako taj zadatak ne ispunimo sve drugo je nemoguće uraditi - rekao je Vesić.

Kako napominje radiće se na tome da se očuva nivo investicija jer to znači otvaranje novih radnih mesta, kao i da se sačuva standard građana. U prilog tome govori i podatak da će penzije od 1. januara sledeće godine biti veće za 19,2 odsto.

- Drugi naš zadatak je da obezbedimo da Srbija ne uđe u rat. To znači da se ne svrstamo ni na jednu stranu, jer rat u Ukrajini nije naš rat. Mi smo prvog dana krize zauzeli čistu poziciju zasnovanu na međunarodnom pravu. Rekli smo da poštujemo teritorijalni integritet Ukrajine, kao što tražimo da se poštuje naš teritorijalni integritet - istakao je Vesić.

On je rekao da Srbija ne može da podrži napad jedne članice UN na drugu, navodeći da je to akt agresije, odnosno kršenje teritorijalnog integriteta, što se, podseća, i Srbiji dogodilo 1999.

- Naš stav je zasnovan na međunarodnom pravu. Srbija nema nijedan problem sa Ukrajinom, Ukrajina nije priznala samoproglašenu nezavisnost Kosova i Metohije. Tamo žive Sloveni, naša braća i sestre, kao što su i Rusi naše sestre i braća. Mi sa ukrajinskim narodom nemamo nijedan problem, saosećamo sa njihovim patnjama i trudimo se da im pomognemo - rekao je Vesić i podsetio zašto Srbija ne veruje u delotvornost sankcija.

Foto: Nikola Anđić

Sankcije nije osetio Milošević, ne bi ih osetio ni Putin već narod

- Ako uvedemo sankcije Rusiji, neće ih (Vladimir) Putin osetiti kao što ih nije osetio ni Slobodan Milošević nego narod. Mi smatramo da to nije delotvorno sredstvo međunarodne politike jer smo i sami bili pod sankcijama. To je naš stav - više nego jasan. Nažalost, u Srbiji imate političke snage koje misle da mi treba da uđemo u taj rat na strani Rusije, a imate i one koji misle da treba da uđemo na strani Ukrajine - rekao je Vesić.

Na konstataciju da Evropska unija od Srbije očekuje da se uskladi sa njihovom spoljnom politikom, Vesić kaže da je Srbija u procesu pridruživanja i da će usklađivati spoljnu politiku, ali podseća i da sve članice EU po pitanju samoproglašene nezavisnosti Kosova nemaju isti stav.

- Ići ćemo korak po korak, nećemo napustiti naš evropsku put, ali zadatak vlade će biti da sačuva zemlju od rata. Postoje i drugi zadaci, da se nastavi sa privrednim rastom i sa politikom miroljubivih odnosa sa susedima, da razvijamo Otvoreni Balkan - naveo je Vesić.

Upitan da li izveštaj Evropskog parlamenta o Srbiji u kojem se traži međusobno priznanje sa tzv. Kosovom, što inače nije pravno obavezujući dokument, može da utiče na to kako će specijalni predstavnik EU za dijalog Miroslav Lajčak dalje voditi pregovore, kaže da ne može da utiče jer je okvir dijaloga takav da je Unija statusno neutralna.

Foto: Nikola Anđić

- Taj dokument nije obavezujući niti za Evropsku komisiju, niti za države članice i to vam govori da je prijem jedne zemlje u EU politička odluka, i da je to tako, to vam govori slučaj Bugarske i Rumunije. Kada su primljene u EU te države su imale manje ispunjenih uslova od tadašnje Srbije - istakao je Vesić.

On je istakao i da Srbija ne treba da odustane od puta u Evropsku uniju, ocenjujući da je to jedna lažna dilema.

- Srbija treba da nastavi sa prilagođavanjem zakonodavstva evropskom zakonodavstvu zato što mi imamo 68 odsto svih investicija iz EU. Ukupno je EU investirala u Srbiju 17,5 milijardi evra, pri tom preko 3 milijarde je došlo bespovratno kao pomoć EU. Pored toga 2/3 našeg spoljno trgovinskog prometa je sa zemljama EU, najviše sa Nemačkom - ukazao je Vesić.

Kako je zaključio, naša sudbina je evropska, i mi ne možemo da živimo i opstanemo mimo Evrope tako da oni koji misle da treba da se presele u Aziju samo neka kažu kako to misle da urade i da li bi to uticalo na svakodnevni život ljudi.

- Da li ćemo kada ispunimo sve te uslove na kraju postati članica EU ne zavisi od nas jer znate dobro da ne postoji relevantna politička stranka u Srbiji koja bi po cenu priznavanja samoproglašene nezavisnosti Kosova pristala da Srbija postane članica EU, i to je nešto što se neće dogoditi, rekao je Vesić i dodao:

- Završimo mi naš posao do kraja, uredimo naše društvo, da li će doći do političke odluke da postanemo članica EU to ne možemo sada da znamo i zato nemojmo zbog nečega što može hipotetički da se desi da odustajemo od nečeg što je dobro za naše društvo - rekao je Vesić.

Foto: Shutterstock

Rugova, Haradinaj, Tači, Hoti Kurti - svi oni imaju isti plan

Kada je reč o dijalogu sa Prištinom, Srbija će se, kaže, uvek odazvati, ali sa druge strane, primećuje da ne postoji želja da se postignu rezultati, jer Albanci žele da se taj proces odugovlači, da vrše pritisak na KiM kako bi se svi Srbi iselili da bi onda jednog dana pitali Srbiju: "O čemu razgovaramo kad tamo nema vašeg naroda?"

- Taj plan sprovode svi bez obzira da li je to Rugova, Tači, Haradinaj, Hoti, Kurti. Koliko god da se oni svađaju i međusobno razlikuju oni imaju apsolutno isti plan, a to je napraviti etnički čisto Kosovo i Metohiju i zato odugovlače pregovore - rekao je Vesić.

On je kazao da Srbija postavlja nekoliko pitanja Evropskoj uniji kada je reč o Kosovu i Metohiji koja se odnose na poštovanje međunarodnog prava, integriteta i potpisanih sporazuma.

- Ako se međunarodno pravo poštuje u slučaju Ukrajine onda treba da se poštuje i u slučaju Srbije ili ako se poštuje integritet članica UN u ovom slučaju Ukrajine zašto se ne poštuje u slučaju Srbije. Postavljamo i pitanje da li se poštuju međunarodni ugovori ili sporazumi kao što je Briselski? - upitao je Vesić.

Važno je, ističe, da Srbija prihvati poziv na svaki razgovor, ali od tih razgovora dok međunarodna zajednica ne bude čvrsto odlučila da natera prištinske vlasti da prihvate ono što su potpisali neće biti ništa.

On istovremeno napominje i da Srbija nema problem sa Albancima što pokazuje saradnja sa Albanijom u okviru "Otvorenog Balkana" već sa prištinskim vlastima.

Novoj vlasti u Beogradu želim sve najbolje

Govoreći o devetogodišnjoj karijeri u gradskoj vlasti u Beogradu, Vesić kaže da se trudio da reši svaki problem u prestonici i da su građani to mogli da prepoznaju, a funkcionerima koji su došli posle njega poželeo je sve najbolje.

- Želim im sve najbolje, želim im da budu uspešni. Moj savet je da slušaju građane i ako to budu uspeli da urade onda će biti uspešni - rekao je Vesić.

Foto: Nikola Anđić

Pišem udžbenik o korišćenju društvenih mreža u političkim kampanjama

Vesić ističe da voli Beograd i da piše o glavnom gradu, a u ovom trenutku kao neko ko ima iskustva na društvenim mrežama piše udžbenik o korišćenju društvenih mreža u političkim kampanjama.

- Moj posao je bio da budem u stalnoj komunikaciji sa ljudima. Društvene mreže su mi pomogle da saznam za mnoge probleme, ali i da me ljudi prihvate drugačije jer mnogi sude na osnovu stereotipa i na osnovu nečeg što su čuli ili zato što smatraju da je to tako. Kada vide da sa vama mogu da razgovaraju, da ćete im odgovoriti na poruku, da ste je pročitali, odgovorili, da ste pokušali da rešite problem ili ste ga rešili, onda vas drugačije prihvataju - rekao je Vesić.

Preko TikTok-a želeo je, kaže, da se obrati mlađoj publici i priznaje da nije očekivao takav uspeh.

- Imam skoro 50.000 pratilaca na TikToku koji su organski, i više od 800.000 lajkova što znači da su to ljudi kojima se sviđa šta ja radim i meni je TikTok omogućio da uspostavim komunikaciju sa mlađom publikom. Nije tačno da mladi nisu zaintresovani za politiku nego morate da im priđete na njihov način - preneo je Vesić i priznao da mu je to omiljena društvena mreža.

Ceo video možete pogledati na početku teksta.

(Telegraf.rs)