Saracin: Srbija politički i ekonomski bliža Nemačkoj i Evropskoj uniji nego Rusiji

Ne možete sedeti na dve stolice koje su miljama udaljene jedne od druge - poručio Saracin

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Specijalni izaslanik nemacke vlade za Zapadni Balkan Manuel Saracin rekao je danas da je u ekonomskom i političkom smislu društvo u Srbiji bliže Nemačkoj i EU nego Rusiji.

- Naša finansijska podrška i ulaganja su veća. Takođe nas zanima ekonomski i socijalni razvoj ove zemlje. Razume se da su sredstva koja dajemo i naš angažman u zemljama kandidatima veci nego u zemljama koje su na primer deo Istocnog partnerstva - rekao je Saracin u intervjuu za "Danas" uoči dolaska u Beograd.

On je ukazao i da je "sasvim jasno" da je nakon napada Rusije na Ukrajinu proruski stav nespojiv sa statusom kandidata.

- Ne možete sedeti na dve stolice koje su miljama udaljene jedne od druge. Osim toga, smatram da Srbija i te kako zna da je u njenom interesu da se što pre oslobodi svih zavisnosti od beskrupuloznog režima - rekao je on i dodao da ima i reperkusije na odluke privrednih subjekata da li zemlja nepovratno drži evropski kurs ili ne.

Kaže i da je to pitanje procene rizika i koristi.

- Od pocetka ruske invazije na Ukrajinu, privrednici se raspituju da li se Srbija kao investiciona destinacija prikljucila evropskim stavovima i da li ce to uciniti ubuduce. Zato je kljucno da Srbija sada zauzme svoj stav - poručio je Saracin.

Na pitanje da li veruje da će Srbija uvesti sankcike Rusiji, Saracin je rekao da je ministarka spoljnih poslova Analena Berbok prilikom posete Beogradu sasvim nedvosmisleno poručila da se napad Rusije tiče svih nas i da u takvoj situaciji niko nema pravo da se drži po strani i da nije dovoljno samo osuditi zločine.

Na pitanje šta bi se desilo ukoliko Beograd, birajući između EU i Rusije, izabere Moskvu, on je rekao da će EU uvek prihvatiti svaku na osnovu slobodne volje donetu, demokratsku odluku i ipak nastojati da održi dobre odnose, kao što to, na primer, pokušava sa Jermenijom.

- S druge strane, ne vidim ko bi u Srbiji zaista bio zainteresovan za proruski stav - napomenuo je Saracin.

On je rekao i da je zatečen brojkama u nedavnom istraživanju koje je pokazalo da prvi put većina građana Srbije ne podržava članstvo u EU.

- Iskreno verujem u EU kao mirovni projekat i u našu zajednicku budućnost, zajedno sa Srbijom kao punopravnom ćlanicom. Brojke pokazuju da evropska perspektiva mora opet da postane opipljivija - rekao je Saracin.

S druge strane, ubeđen sam da su građani Srbije i te kako svesni koristi koju bi imali od članstva u EU, koja je simbol mira, vladavine prava, održivog prosperiteta i ogromnog razvojnog potencijala za ljude i preduzeća. Razvoj u svim centralnoevropskim zemljama članicama EU slikovito svedoči o tome - ukazao je Saracin.

(Telegraf.rs)