Srbija finansijski pomogla Ukrajini: To nije jedina zemlja sa kojom je naša zemlja izrazila solidarnost
Srbija je u prethodnih nekoliko godina pored finansijske pomoći donirala i vakcine
Srbija je pre dva dana na donatorskoj konferenciji za Ukrajinu donirala tri miliona evra toj zemlji, ali to nije jedina pomoć koju je naša zemlja u prethodne dve-tri godine uputila drugim državama u znak solidarnosti.
Premijerka Ana Brnabić je objasnila da naša zemlja izražava solidarnost sa stanovništvom Ukrajine i da osuđuje sve napade na civilno stanovništvo i objekte, kao i bilo kakvu upotrebu sile suprotno međunarodnom pravu.
Navodeći da Srbija od početka prati situaciju, naročito posledice po civilno stanovništva i humanitarnu situaciju, u pogledu izbeglica i raseljenih, Brnabić je naglasila da Srbija podržava sve napore za kraj konflikta i pozivala da se obezbede uslovi za dostavu humanitarnu pomoći.
Ovo nije prvi put da se Srbija u teškim situacijama solidariše sa zemljama u svetu, posebno u regionu.
Krajem 2020. godine Srbija je donela odluku da uputi Hrvatskoj iznos od milion evra finansijske pomoći za otklanjanje posledica za otklanjanje posledica razornog zemljotresa.
Kako su tada preneli mediji, šteta od razornih potresa na Baniji procenjena je na nešto više od pet milijardi evra, što je otprilike oko deset odsto ukupnog bruto domaćeg proizvoda Hrvatske.
Članovi Vlade Srbije su izrazili žaljenje zbog ljudskih života izgubljenih u prirodnoj katastrofi, a novčana sredstva su, kako je saopšteno, bila namenjena da se pomogne u obnovi razrušenih objekata, od kojih je veliki broj od javnog značaja.
Sa zemljotresom se 2019. suočila i Albanija.
Donatorska konferencija "Zajedno za Albaniju" organizovana je u Briselu u februaru 2020. godine, a Srbija je tada donirala dva miliona evra.
Premijerka Ana Brnabić je rekla da Srbije želi da uputi poruku za zajedničku budućnost i drugačije odnose, kao i da pokaže solidarnost i podršku albanskom narodu.
- Mnogo smo radili na stabilizaciji u regionu i boljem povezivanju. Drago mi je što je Albanija pristala i na 'mini-šengen' inicijativu. Ovo je još jedan način da pokažemo da smo tu za sve naše partnere, za sve građane iz regiona i onda kada je teško i kada je nevolja - rekla je Brnabićeva u Briselu.
Šteta od zemljotresa u Albaniji je bila procenjena na 1,1 milijardu evra, a otprilike je isto toliko prikupljeno u Briselu na donatorskoj konferenciji.
U trenutku kada je korona virus bio u piku, a vakcina nije bilo u dovoljnim količinama, Srbija je podelila sa drugima ono što je imala, a inače je bila jedna od retkih zemalja koja je među prvima u Evropi, ali i svetu uspela da obezbedi vakcine protiv koronavirusa i to različitih proizvođača.
Prema podacima koji su dostupni javnosti, Srbija je donirala preko 1,1 milion doza vakcina protiv kovida 19 brojnim državama u regionu i Evropi, ali i na drugim kontinentima, prvenstveno u Africi.
Gotovo 230.000 doza vakcina je donirano državama u okruženju, dok je, istovremeno, mogućnost vakcinacije u Republici Srbiji iskoristilo preko 300.000 građana drugih država.
Pored vakcina, Srbija je donirala zemljama u okruženju i pomoć u medicinskoj opremi. Tako je u oktobru prošle godine Srbija uputila Rumuniji donaciju u lekovima i kiseoniku za lečenje obolelih od virusa korona.
Rumuniji je tada isporučeno oko 6.500 komada lekova i oko 900 litara koncentratora kiseonika, a isporuci je prisustvovala i ambasadorka Rumunije u Srbiji Silvija Davidoju.
Srbija je prethodno dobila donaciju vakcina od Rumije i to je bila prilika, kako su rekli zvaničnici, da uzvratimo i da se zahvalimo na prijateljskom gestu.
Solidarnost Srbije pamti i Italija.
Sa aerodroma Nikola Tesla u Beogradu 25. aprila 2020. u Rim je odleteo prvi od četiri aviona sa paketima medicinske opreme za borbu protiv zarazne bolesti kovid 19 u Rim, koju građanima Italije donira Republika Srbija.
Tada je predsednik Aleksandar Vučić podsetio i da je Italija mnogo činila za Srbiju u vreme poplava.
Budući da je stabilizovala javne finansije, Srbija je uspevala da pomaže i Republici Srpskoj.
(Telegraf.rs)